دسته‌ها
اخبار تکنولوژی

اینترنت غیرحجمی مخابرات

شبکه اینترنت در سال های اخیر جزعی لاینفک از زندگی روزمره مردم سراسر دنیا شده. تعداد افراد بسیاری در دنیا به این سرویس ارتباطی پیوسته اند و در هر نقطه از جهان تعرفه های متفاوتی برای استفاده از این شبکه وجود دارد . در ایران شرکت مخابرات به دستور وزیر ارتباطات ساختار اینترنت غیرحجمی مخابرات را تصویب نموده که بر این اساس ارائه خدمات اینترنت بر اساس سرعت و بر اساس ترافیک و حجم مصرف اندازه گیری می شود. سرویس های اینترنت پرسرعت باید بتواند برای هر نقطه ایران قابل دسترس باشد.

اینترنت غیرحجمی مخابرات
اینترنت غیرحجمی مخابرات

قبل از این طرح سرویس های ارائه شده بر اساس حجم مصرف ( بر حسب گیگا بایت ) و سرعت ارائه می شد. بدلیل محدودیت های مخابرات برای ارائه سرویس اینترنت در برخی نقاط از یک خط برای تعداد زیادی مشترک استفاده می گردد که این اشتراک گذاری باعث کاهش سرعت مصرف کننده گان می شود. البته سرعت و پهنای باند در نقاط کشور بر اساس زیرساخت مخابراتی متفاوت می باشد.

 

اینترنت غیرحجمی مخابرات
اینترنت غیرحجمی مخابرات

 

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در خبری تصویب سرویس‌های غیر حجمی را اعلام نمود بر این اساس سرویس‌های غیر حجمی در چهار سطح سرعتی ۱, ۲, ۴ و ۸ مگابیت برثانیه تعیین شده‌اند. همچنین ایشان اعلام کردند که شرکت های ارائه دهنده اینترنت موظف به ارائه اینترنت با سرعت واقعی اعلام شده هستند. ممکن است برخی از مصرف کنندگان سرعت بالا و حجم ترافیک کم نیاز داشته باشند که در این طرح برای آنها تمهیداتی در نظر گرفته شده. بدلیل پر استفاده تر بودن اینترنت مخابرات تهران , این تمهیدات از این شهر اجرا می گردد.

 

اینترنت غیرحجمی مخابرات
اینترنت غیرحجمی مخابرات

هر دو سرویس حجمی و غیر حجمی محدود هستند. و تفاوت آنها در این است که در اینترنت غیرحجمی اپراتور باید بر اساس چهار سطح سرعت در نظر گرفته ۱, ۲, ۴ و ۸ مگابیت برثانیه به مشتری نوع سرویس را اعلام کند. تا بر اساس محدودیت های مخابراتی منطقه انتخاب گردد. اینترنت غیرحجمی برای اولین بار توسط سازمان رگولاتوری , تحت این عنوان معین شد و ISP ها موظف به ارائه آن‌ها شدند.

اینترنت غیرحجمی مخابرات
اینترنت غیرحجمی مخابرات

دلیل اجرای اینترنت غیرحجمی گذار از مدل فعلی و رفتن به سمت کشورهای در پیشرفته دنیاست . در این مدل سعی می گردد مشترکین بتوانند محتوای بزرگتر مانند ویدئو را بتوانند در این بستر استفاده کنند. به گفته معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر طبق مصوبه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات بایستی نگرانی مردم بابت حجم محتوای داخلی برطرف گردد. حجم مصرف سرویس های داخلی در حدود 2 برابر سهم کف فعالیت های اینترنتی, طبق استانداردهای جهانیست.

 

اینترنت غیرحجمی مخابرات
اینترنت غیرحجمی مخابرات

بر این اساس مصرف ترافیک داخلی ارزانتر از ترافیک خارج از ایران می گردد و کاربران می توانند بصورت ارزانتر محتوای سنگین تر مانند ویدئو ها را استفاده کنند. شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت پرسرعت ISP  نیز موظف شدند طی شش ماه آینده , محاسبه ترافیک داخلی اینترنت و ترافیک خارجی را برای کاربران خود تفکیک کنند. یکی از نکات مصرف منصفانه این است که در صورت مصرف بیش از حد، سرعت به پایه برگردانده خواهد شد. و بر این اساس تعرفه های جدید اینترنت شکل خواهد گرفت. تعرفه اینترنت مخابرات بصورت مشخص در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. امید است همه بتوانند در سراسر ایران به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند.

اینترنت غیرحجمی مخابرات
اینترنت غیرحجمی مخابرات

 

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *