دسته‌ها
اخبار تکنولوژی سخت افزار

کوچک‌ترین کامپیوتر جهان

کوچک‌ترین کامپیوتر جهان توسط غول سخت افزاری جهان یعنی IBM ساخته شد. طبق تصاویر منتشر شده ,کوچکترین کامپیوتر دنیا به اندازه یک کریستال نمک است. البته کوچکترین کامپیوتر جهان کاربردهای خاص خود را دارد و بطور مشخص مورد استفاده برای سیستم های شخصی نیست. ساخت کوچک‌ترین کامپیوتر یعنی کامپیوتر ibm می تواند تحول بزرگی در صنعت بوجود آورد. و درب های تازه با فرصت های متنوعی را برای اقتصاد کشورها باز کند.

کوچک‌ترین کامپیوتر جهان
کوچک‌ترین کامپیوتر جهان

این خبر را کمپانی آی بی ام در رویدارد سالانه خود بطور رسمی اعلام کرد. با نگاه به تاریخچه کامپیوتر در خواهید یافت این ماشین حساب بزرگ از روز اول تا به کنون هر روزه کوچکتر و ازرانتر شده تا استفاده از آن برای عموم راحت تر شود. رویداد سالانه آی بی ام یعنی  آی‌بی‌ام تینک 2018 به تازگی آغاز شده و که در این رویداد IBM کوچکترین کامپیوتر جهان به اندازه یک ذره نمک را معرفی نمود. این کامپیوتر خاص به اندازه ایی کوچک است که برای دیدن جزئیات آن بایستی از میکروسکوپ کمک گرفت.

کوچکترین کامپیوتر دنیا
کوچکترین کامپیوتر دنیا

این کامپیوتر قدرتی در حد کامپیوتر های دهه 1990 میلادی x86  دارد که نسبت به سیستم های فعلی قدرت بالایی ندارد. ولی باید توجه کنید این کامپیوتر برای جاهای خاص کاربرد داشته و مصرف شخصی ندارد. مصارف صنعتی و پزشکی از جمله موارد استفاده از این کامپیوتر می باشد. با توجه به هزینه بسیار پایین آن که چیزی در حدود 10 سنت است , مطمئنا تیراژ استفاده از آن در آینده زیاد خواهد بود.

کوچکترین کامپیوتر جهان
کوچکترین کامپیوتر جهان

با پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی استفاده از این کامپیوتر ibm در آینده می تواند بیشتر خود را نشان دهد. ساخت کوچک‌ترین کامپیوتر با قیمتی باورنکردنی مطمئنا کاربردهای زیادی مرتبط با تکنولوژی بلاک‌چین و تشخیص سرقت خواهد داشت. آرویند کریشنا به عنوان رئیس بخش تحقیقات آی‌بی‌ام گفته کاربرد این کامپیوتر ها در 5 سال آینده خود را نشان خواهند داد. شاید در آن زمان از این کامپیوتر ها در وسایل شخصی افراد نیز زیاد استفاده گردد. هنوز زمان مشخصی برای عرضه این کامپیوتر به بازار مشخص نشده و در حال تست های اولیه از سوی کارشناسان IBM می باشد.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *