دسته‌ها
گوشی های هوشمند

شارژ بی‌ سیم گوشی

شارژ بی‌ سیم گوشی کار استفاده از گوشی های هوشمند را ساده تر کرده. البته به گفته برخی کارشناسان شارژ بی‌ سیم برای باتری گوشی ضرر دارد. شما با شارژر وایرلس نیاز به هیچ کابلی برای اتصال گوشی به شارژر ندارید. برای استفاده از این امکان شما باید تمام مزایا و معایب شارژر وایرلس را در نظر بگیرید و بایستی توجه داشته باشید که شارژ بی سیم برای برخی از گوشی های گوشمند امکان پذیر می باشد.

شارژ بی‌ سیم گوشی
شارژ بی‌ سیم گوشی

با توجه به اینکه شرکت های بزرگ سازنده گوشی های هوشمند امکان استفاده از شارژر های بیسیم را برای کاربران خود فراهم کرده اند انتظار می رود شرکت های بیشتری در ساخت گوشی های خود امکان شارژ وایرلس را فراهم کنند. تا کنون برای حدود 90 نوع مدل از گوشی های هوشمند امکان شارژ بی‌سیم (Qi) وجود دارد. و البته این سرویس شارژ بین کاربران محبوبیت خاصی پیدا کرده.

مزایا و معایب شارژر وایرلس
مزایا و معایب شارژر وایرلس

 

علاوه بر شارژر های رومیزی بازار شارژرهای بی سیم خودرویی نیز در حال گرم شدن است. در حدود 80 نوع مدل از خودروهای روز دنیا از فناوری شارژرهای وایرلس درون‌ کابینی بر پایه‌ ویژگی‌ های شارژ الکترومغناطیسی Qi بهره می برند. و بیش از 5000 محل عمومی شارژر وایرلس که بیشتر آنها در فروشگاه های برندهای مهم مانند مک دونالد , ماریوت, آیبیس و…در جهان وجود دارد.

شارژ بی‌ سیم برای باتری گوشی ضرر دارد
شارژ بی‌ سیم برای باتری گوشی ضرر دارد

آیا شارژ کامل گوشی هوشمند مضر است؟

ونکات سیرینواسان, رئیس مرکز مشارکتی علوم ذخیره‌ی انرژی آرگون (ACCESS)، می‌گوید:

امکان شارژ بیش از حد باتری گوشی‌های هوشمند و تبلت به دلیل تمهیدات الکترونیکی وجود ندارد و نگاه داشتن آن‌ها در وضعیت شارژ کامل می‌تواند باعث افت عملکرد باتری این دستگاه‌ها شود. به‌طور صریح باید گفت که هرچه گوشی را در وضعیتی که بیش از ۹۰ درصد باتری دارد، بیشتر در شارژ قرار دهید، باتری دچار افت عملکرد بیشتری خواهد شد.

شارژ بی سیم
شارژ بی سیم

به‌طور کلی، بدترین کاری که در حق باتری خود می‌توانید بکنید این است که آن را کامل پر و کامل خالی کنید. بهترین حالت هم این است که شارژ آن را بین ۴۵ تا ۵۵ درصد نگه دارید؛ اما در مجموع سعی کنید باتری دستگاه خود را به‌طور کامل شارژ نکنید و آن را در شارژر رها نکنید.

به گفته‌ دنیل استاین‌گارت، استاد دانشگاه پرینستون، این مناظره‌ای است بین کسانی که بالا نگه داشتن ولتاژ را باعث تضعیف باتری می‌دانند و آن‌هایی که افزایش تعداد دفعات شارژ یا خالی شدن زیاد آن را دلیل کاهش عمر آن تشخیص می‌دهند. این‌که شما گوشی هوشمند خود را در حالت شارژ کامل رها کنید باعث افزایش سرعت خراب شدن آن خواهد شد؛ اما این تمام ماجرا نیست.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *