دسته‌ها
آموزش

آی پی چیست ؟

اگر به هر نحوی در شبکه جهانی اینترنت فعالیت دارید حتما به اصطلاح آی پی آدرس برخورد کرده و از خود پرسیده اید, آی پی چیست ؟  آی پی آدرس  ( Internet Protocol Address ) آدرس عددی است که به هر یک از دستگاه های متصل به شبکه کامپیوتری که بر مبنای TCP/IP کار می کنند , اختصاص داده می شود. به عبارت دیگر دو دستگاه از طریق این شناسه عددی در یک شبکه با هم ارتباط دارند. آدرس IP ممکن است با هر بار اتصال به اینترنت تغییر کند.

 

آی پی چیست ؟
آی پی چیست ؟

 

نسخه های آدرس آی پی :

آدرس آی پی در 2 ورژن وجود دارد ورژن قدیمی (ورژن 4) , ورژن جدید (ورژن 6)

  • آی پی آدرس ورژن 4 : یک عدد 32 بیتی می باشد که برای سادگی آن را به شکل 4 بخش عددی در مبنای 10 می‌نویسند که با نقطه از هم جدا می‌گردند. مانند 129.111.55.15
  • آی پی آدرس ورژن 6 : یک عدد 128 بیتی می باشد که برای سادگی آن را به شکل 8 بخش عددی در مبنای 16 می‌نویسند که با دو نقطه از هم جدا می‌گردند. مانند 8901:F5A0:9122:EA51:0160:0066:4570:C919
آی پی چیست ؟
آی پی چیست ؟

 

کلاس های مختلف آی پی نسخه 4:

 

کلاس های آی پیطول بر حسب bitشروعپایانCIDRsubnet mask
Class A۰۰.۰.۰.۰۱۲۷.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵۸۲۵۵.۰.۰.۰
Class B۱۰۱۲۸.۰.۰.۰۱۹۱.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵۱۶۲۵۵.۲۵۵.۰.۰
Class C۱۱۰۱۹۲.۰.۰.۰۲۲۳.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵۲۴۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰
Class D”’ multicast۱۱۱۰۲۲۴.۰.۰.۰۲۳۹.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵۴Not Defined
Class E”’ reserved۱۱۱۱۲۴۰.۰.۰.۰۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵۴Not Defined

 

لوکال هاست چیست ؟

آدرس آی پی 127.0.0.1 یا همان لوکال هاست (localhost) آدرس مخصوصی است که برای کامپیوتر هر شخصی در نظر گرفته شده. این آدرس کاربردهای بسیاری مخصوصا در شبیه سازی برای طراحی وب دارد. این آدرس در دسته بندی جهانی برای هر کامپیوتر بصورت شخصی رزرو شده است. لوکال هاست به آدرس کامپیوتر جاری اشاره دارد.

آی پی چیست ؟
آی پی چیست ؟

 

آدرس آی پی سیستم شما چیست؟

در زمان اتصال به شبکه اینترنت , برای پیدا کردن آدرس آی پی سیستم تان راه های مختلفی وجود دارد . ساده ترن راه جستجو در اینترنت می باشد. کافیست عباراتی مانند ip address , what is my ip , my ip address … را در موتور جستجوی گوگل سرچ کنید. گوگل بصورت کاملا هوشمند آدرس آی پی که شما را طریق آن به اینترنت متصل شده اید را در خط اول به نمایش می گذارد.

آی پی چیست ؟
آی پی چیست ؟

همچنین با مراجعه به سایت هایی که در این زمینه طراحی شده اند مانند  ( myipaddress.com/show-my-ip-address , whatismyipaddress.com , whatismyip.com , iplocation.net/find-ip-address   ) قادر به دیدن آی پی خود هستید. لازم به ذکر است در هر بار کانکت شدن به اینترنت و یا اتصال از طریق فیلتر شکن VPN ممکن است آدرس IP شما تغییر کند. آدرس آی پی من ipی می باشد که به کامپیوتر من اختصاص داده شده. آی پی اینترنت من در هر بار اتصال ممکن است تغییر کند.

آی پی چیست ؟
آی پی چیست ؟

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *