دسته‌ها
آموزش

هاست چیست؟

ممکن است بارها کلمه هاست و یا هاستینگ به گوش شما خورده باشد و این سوال برایتان پیش آمده که هاست چیست؟ . اگر شما درگیر راه اندازی وب سایت بوده باشید به هاست و هاستینگ برخورد داشته اید. HOST به معنی میزبان است و بصورت کلی میزبانی اطلاعات را بر عهده دارد. بطور مشخص کامپیوتر های بسیار قوی به نام سرور ( Server ) در مراکزی به نام دیتا سنتر بصورت میزبان برای نگهداری اطلاعات مشتریان که عمده آنها در قالب سایت است وجود دارند. سرور مجازی , هاست لینوکس و هاست ویندوز از جمله سرویس هایی است که هاستینگ ها به مشتریان خود ارائه می دهد.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

معمولا شرکت هایی برای مدیریت سرورها وجود دارند. این سرورها می توانند از نظر جغرافیایی در سرتاسر دنیا پراکنده باشند. دیتا سنترهای مهمی مانند هتزنر در آلمان Hetzner , او وی اچ OVH در فرانسه و در ایران فناوا وجود دارند. توزیع جغرافیایی این سرورها هیچ گونه مشکلی برای استفاده از آنها از سرتاسر دنیا بوجود نخواهد آورد.

هاست چیست؟
چیست؟

 

دیتا سنتر چیست؟

دیتا سنتر به مراکز خاصی با ویژگیهای محیطی کنترل شده برای نگهداری سرورهاست. ویژگیهای محیطی مانند دمای هوا , وضعیت گرد و غبار وضعیت رطوبت و …

دیتا سنتر ها از نظر سرعت و و پهنای باند اینترنت باید بسیار قدرتمند بوده , چرا که حجم عظیمی از اطلاعات بایستی در لحظه انتقال یابد. این میزان بستگی به عوامل زیادی منجمله تعداد سرورهای موجود در آن دارد.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

هاست چیست؟

زمانی که شما قصد انتشار اطلاعات خود که در اغلب موارد بصورت سایت است را دارید . نیاز به سیستمی متصل به شبکه جهانی اینترنت دارید. سرورها بخشی یا تمام منابع خود را می توانند در اختیار شما قرار دهند . به این سرورها به اصطلاح هاست گفته می شود.

هاست اشتراکی چیست؟ 

برای مقرون به صرفه بودن هزینه هاست , مدیران هاستینگ منابع یک سرور اعم از هارددیسک, سی پی یو , رم و … را بین کاربران زیادی (تعداد کاربران بستگی به میزان منابع سرور دارد) به اشتراک می گذارند. به اصطلاح به این روش هاست اشتراکی گفته می شود.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

 

وب سرور چیست؟

وب سرور نرم افزاری است که توانایی پاسخگوئی به یک مرورگر وب و ارسال صفحه درخواستی مرورگر را داراست. بسته به زبان برنامه نویسی وب سرورهای مختلفی برای مدیریت سایت ها پیاده سازی می شوند. بطور کلی اگر شما از زبانهای برنامه نویسی اپن سورس تحت لینوکس بهره می برید وب سرور آپاچی Apache و لایت اسپیت  litespeed و اگر از زبانهای مایکروسافتی و تحت ویندوز بهره می برید وب سرور آی آی اس IIS بیشتر استفاده می شود. مدیریت و بهینه سازی وب سرور با مدیران سرور است و کاربران عادی هیچگونه درگیری با آن نخواهند داشت.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

 

هاست ویندوز چیست ؟

اگر یک سرور برای سایت هایی که با زبان های برنامه نویسی مایکروسافتی (مانند Asp.net) تحت ویندوز سرور گانفیگ شده باشد به این سرور , سرور ویندوزی گفته می شود . متعقبا به هاستی که از آن گرفته می شود هاست ویندوزی می گویند.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

 

هاست لینوکس چیست ؟

اگر یک سرور با زبان های برنامه نویسی مانند پی اچ پی PHP تحت سیستم عامل لینوکس کانفیگ شده باشد به آن سرور لینوکسی گفته می شود و به هاستی که از آن گرفته می شود هاست لینوکسی گویند. لازم به ذکر است بدانید سایت های نوشته شده با زبان های اپن سورسی مانند PHP می توانند با تغییراتی بر روی سرورهای ویندوزی اجرا و یا بر عکس سایت های نوشته شده توسط زبان های مایکروسافتی می توانند بر روی سرور های لینوکسی اجرا شوند ولی به دلیل ماهیت آنها بهتر است بصورت بیان شده در بالا هاست انتخاب و گرفته شود. تا بصورت بهینه اجرا گردند.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

 

سرور مجازی VPS چیست؟

سرور مجازی (Virtual Private Server)  بر روی سرور اصلی با استفاده از نرم افزار های مجازی ساز مانند vmware ساخته می شود. به عبارت دیگر سرور اختصاصی را به چند سرور کوچک تر به نام سرور مجازی تقسیم می کنند . سرور های مجازی نسبت به هاست های اشتراکی منابع بیشتری داشته و برای سایت های پربازدیدتر استفاده می شود. سرور مجازی می تواند برای میزبانی سایت یا ارسال ایمیل و یا برای دانلود و آپلود و موارد دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

طراحان برای راه اندازی یک سایت و یا فروشگاه اینترنتی احتیاج به هاست دارند تا بتوانند فایل های طراحی شده خود را بر روی سرور آپلود کنند.

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *