دسته‌ها
آموزش

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو لنزی برای بزرگنمایی اشیاء و افراد از راه دور است. با این لنز عکاسان می توانند مناظر دور دست را بزرگنمایی کرده و بهتر ببینند. لنز های تله فوتو باید نسبت به لنز های معمول فاصله کانونی بیشتری داشته باشندتا بتوانند بزرگ نمایی بهتری داشته باشند.

یک لنز معمولی در دوربین های فول فریم دارای فاصله کانونی 40 تا 58 میلیمتری می باشد. لنز های با فاصله کانونی بیش از 60 میلیمتر را لنز های تله فوتو می نامند. بزرگنمایی برای لنزها رابطه مستقیم با فاصله کانونی آنها دارد.

لنز تله فوتو

 

لنزهای تله فوتو معمول دارای فاصله کانونی 70 تا 200 می باشند. لنز تله فوتو بالای 300 را لنز فوق یا سوپر تله فوتو می نامند.در دوربین های با سنسور کراپ لنزهای با فاصله کانونی 40 میلی متر را تله فوتو می تامند. البته بزرگ نمایی تا فاصله کانونی 50 میلیمتر بسیار کم می باشد.

لنزهای تله فوتو

همانطور که گفته شد لنز تله فوتو مناظر و افرادی که در دوردست هستند را مانند تلسکوپ نزدیک تر نمایان می کند. اما آیا تاثیر مخربی برروی تصاویر به جای می گذارد یا خیر؟

اگر بخواهیم بصورت کلی به این پرسش جواب دهیم , جواب خیر است. تصاویر بسیار زیبایی مانند تصاویر بازی های فوتبال که از کنار زمین گرفته می شوند از طریق همین لنز ها ثبت می گردند. البته باید به این نکته توجه نماید که لنز های تله فوتو میدان دید محدودتری دارند. برای کار با لنز های تله فوتو بهتر است سرعت شاتر را بالا برده تا عکس های شارپ تری داشته باشید.

لنز تله‌فوتو

به همین دلیل عکاسان حرفه ایی از لنز های تله فوتو برای عکاسی از پرتره بیشتر استفاده می کنند. از جمله معایبی که برای لنزهای تله فوتو می توان در نظر گرفت سنگین بودن و حفظ فاصله فیزیکی از سوژه اشاره نمود. که محدودیت حفظ فاصله فیزیکی خود را در فضاهای باز کمتر از فضا های بسته نشان می دهد.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *