دسته‌ها
آموزش

آموزش PHP – درس اول

پی اچ پی یکی از زبانهای برنامه نویسی معروف و محبوب برای نوشتن برنامه های تحت وب می باشد. در آموزش PHP – درس اول ما قصد آشنایی شما با مفاهیم اولیه کار با این زبان برنامه نویسی را داریم. در این آموزش مقدماتی php ما اولین برنامه خود به نام hello world را خواهیم نوشت. همانطور که می دانید پی اچ پی یک زبان اپن سورس می باشد و معمولا برنامه های open source را هم با زبان های اپن سورس می نویسند. آموزش رایگان php از طریق کتاب آموزش php و فیلم های آموزشی برای کاربران امکان پذیر می باشد.

آموزش PHP - درس اول
آموزش PHP – درس اول

در گام اول شما بایستی محیط وب سرور , پلت فرم زبان پی اچ پی و DBMS MYSQL را شبیه سازی کنید. برای این منظور کافیست برنامه ومپ سرور WAMP SERVER را نصب کنید. شما می توانید از ویرایشگر های مختلفی برای نوشتن کد های پی اچ پی بهره ببرید. ما به شما ویرایشگر قدرتمند و ساده ++Notepad  نوت پد پلاس پلاس را پیشنهاد می نمائیم.

آموزش PHP - درس اول
آموزش PHP – درس اول

 

پس از اجرای برنامه ++Notepad به منوی language رفته و گزینه PHP  را انتخاب نمائید تا نوت پد پلاس پلاس برای نوشتن کد های زبان پی اچ پی آماده شود. برای نوشتن اولین برنامه شما بایستی نرم افزار ومپ سرور را اجرا کرده و به مسیر C:\wamp\www بروید. سپس درون این پوشه یک فولدر به نام prg بسازید (نام prg اختیاری است و شما می توانید هر نام دیگری استفاده کنید) .

آموزش PHP - درس اول
آموزش PHP – درس اول

 

به محیط نوت پد بر می گردیم . به یاد داشته باشید که تمامی برنامه های php  بایستی درون یک ساختار مشخصی قرار بگیرند. این ساختار با تگ <?php شروع شده و به تگ  ?> ختم می گردد. مابین این دو تگ شما می توانید کد های مربوط به زبان پی اچ پی را درج نمائید.

آموزش PHP - درس اول
آموزش PHP – درس اول

 

اکنون فایل مورد نظر را با پسوند .php در پوشه prg ذخیره کنید. توجه داشته باشید که ومپ سرور اجرا باشد و آیکون آن در قسمت پایین و سمت چپ ویندوز به رنگ سبز در آمده باشد. اینک وارد کروم , فایر فاکس و یا هر بروزر دیگری که با آن کار می کنید بشوید و در قسمت آدرس بار مسیر فایل ذخیره شده ( به این شکل http://localhost/prg/test1.php ) را وارد کنید. خواهید دید که کد مورد نظرتان اجرا خواهد شد.

 

آموزش PHP - درس اول
آموزش PHP – درس اول

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *