آموزش جاوا اسکریپت – جلسه اول

آموزش جاوا اسکریپت – جلسه اول شامل مطالبی ابتدای از این زبان برنامه نویسی می باشد. آموزش مقدماتی جاوا اسکریپت به شما برای فراگیری مطالب پیشرفته دروس بعد کمک زیادی خواهد نمود. یادگیری این زبان برای طراحان وب لازم است چرا که انجام بسیاری از آپشن های وب سایت ها فقط بوسیله این زبان برنامه نویسی انجام می گیرد. آموزش JavaScript عبور از شاهراهی برای نوشتن برنامه های پویاست. ما در این سری مقالات سعی داریم آموزش رایگان جاوا اسکریپت را بصورت ساده و روان برای شما کاربران عزیز تهیه کنیم.

آموزش جاوا اسکریپت - جلسه اول

آموزش جاوا اسکریپت – جلسه اول

جاوا اسکریپت نخستین بار به عنوان LiveScript و توسط شرکت نت اسکیپ به برنامه نویسان معرفی شد, که بعد ها به JavaScript تغییر نام داد. این زبان یکی از مهمترین و پرکاربردترین زبانها برای نوشتن برنامه های تحت وب می باشد. طراحان و برنامه نویسان وب بطور حرفه ایی بایستی بعد از آموزش HTML و CSS به آموزش JavaScript بپردازند. با کمی پستکار و تمرین براحتی می توانید این زبان را فرا بگیرید.

آموزش مقدماتی جاوا اسکریپت

آموزش مقدماتی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت زبانی فرانت‌اند (FrontEnd)

بطور کلی زبان های برنامه نویسی یا فرانت‌اند (FrontEnd) و یا بکند (Backend) می باشند. جاوا اسکریپت زبانی فرانت‌ اند است.

  • زبانهای فرانت‌اند (FrontEnd) : زبان های فرانت‌اند به زبانهایی گفته می شوند که در مرورگر رندر شده و توسط کاربر دیده می شوند.
  • زبانهای بکند (Backend) : زبان های بکند به زبانهایی گفته می شود که سمت سرور پردازش می شوند.
آموزش JavaScript

آموزش JavaScript

از جمله کتابخانه ای جاوا اسکریپت جی کوئری Jquery می باشد. یکی از مزیت های جی کوئری آسان نویسی کد هاست این بدین معنی می باشد که مثلا شما بجای نوشتن ۱۰ خط کد جاوااسکریپت می توانید از یک متد Jquery استفاده نمائید. البته استفاده ناصحیح و بیش از حد کدهای جاوا اسکریپت و جی کوئری باعث کند شدن اجرای برنامه های تحت وب می گردد. این نکته برای برنامه نویسی تحت وب بسیار حائز اهمیت است.

آموزش JavaScript

آموزش JavaScript

برای نوشتن کدهای برنامه جاوا اسکریپت نیاز به یک IDE یا محیط‌ ها و نرم‌افزار کدنویسی و توسعه داریم. IDE های زیادی برای این کار وجود دارند که می توان به Visual Studio Code , Microsoft Expression Web , ++NotePad و … اشاره نمود. ما به شما استفاده از ++NotePad به دلیل سادگی و سرعت اجرای بهتر را پیشنهاد می کنیم.

آموزش رایگان جاوا اسکریپت

آموزش رایگان جاوا اسکریپت

برای شروع به ویرایشگر ++Notepad رفته و کدهای زیر را وارد کنید.

آموزش JavaScript

آموزش JavaScript

فایل مربوطه را به نام test.html ذخیره نمائید. توجه کنید که فایل شما حاوی دستورات اچ تی ام ال می باشد و در بین آنها از دو تگ <script> </script> برای نوشتن دستورات جاوا اسکریپت استفاده شده. متد alert برای اعلان هشدار استفاده می شود. شما پس از ذخیره کردن , با کلیک کردن بر روی این فایل می توانید از نتیجه آن در مرورگر خود مطلع شوید.

آموزش مقدماتی جاوا اسکریپت

آموزش مقدماتی جاوا اسکریپت

و با کلیک کردن بر روی دکمه OK متن نوشته شده درون تگ h2 نمایش داده خواهد شد.

آموزش جاوا اسکریپت

آموزش جاوا اسکریپت

 

م.خاشعی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *