دسته‌ها
آموزش

اینترنت اشیا چیست ؟

اینترنت اشیا چیست ؟ Internet of Things با اتصال اشیا و وسایل پیرامون زندگی ما به شبکه اینترنت گفته می شود بطوریکه از طریق برنامه ها و اپلیکیشن ها قابل مدیریت باشند. مقاله اینترنت اشیا به زبان فارسی در اینترنت وجود دارد ولی بدلیل نوپا بودن اینترنت اشیا در ایران هنوز بصورت تخصصی و اجرایی به پروژه اینترنت اشیا پرداخته نشده است. امیدواریم بستر مناسبی برای پیاده سازی این تکنولوژی در ایران فراهم گردد.

اینترنت اشیا چیست ؟
اینترنت اشیا چیست ؟

به زبانی دیگر اینترنت چیزها ارتباط دهنده سایر دستگاه ها و ابزارهای با شبکه اینترنت است تا بتوان به آنها از طریق نرم افزار دسترسی داشته باشیم . با این کار زندگی افراد هوشمند تر و ساده تر از قبل خواهد شد. فرض کنید شما از طریق اینترنت به ماشین اجاق گاز منزل متصل می شوید و از راه دور دستور روشن شدن و گرم کردن غذای خود را به آن می دهید. با ورود به منزل غذای گرم در انتظار شماست.

Internet of things
Internet of things

اینترنت اشیا زیر ساختی جهانی برای ارتباط جامعه اطلاعاتی بر اساس فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی دارای قابلیت تعامل پذیری معرفی کرده که دستگاه ها با اتصال فیزیکی به شبکه بین المللی می تواند تعامل با دنیای اطراف خود را داشته باشد. طبق تعریف شیئ به چیزی در پیرامون ما اشاره دارد این شیئ می تواند وسایل منزل , وسایل صنعتی و یا هر چیزی که بتوان آن را کنترل نمود , باشد.

پروژه اینترنت اشیا
پروژه اینترنت اشیا

طراحی شبکه

برای ارتباط بین اشیاء بایستی شناسه ایی برای هر دستگاه در نظر گرفت تا به وسیله آن دسترسی و شناسایی اشیاء صورت گیرد. به این شناسه IP گفته می شود. برای دسترسی به تعداد زیادی از وسایل در سرتاسر جهان اندازه عددی این آی پی بایستی به میزان مورد نظر باشد. برای این کار از IPV6 استفاده می شود. در این نسخه از آی پی  یک عدد ۱۲۸ بیتی به هر دستگاه اختصاص می یابد که امکان آدرس دهی به ۳۴۰۲۸۲۳۶۶۹۲۰۹۳۸۴۶۳۴۶۳۳۷۴۶۰۷۴۳۱۷۶۸۲۱۱۴۵۶ دستگاه در سرتاسر جهان وجود دارد.

اینترنت اشیا در ایران
اینترنت اشیا در ایران

اینترنت اشیا در ایران

در ایران نیز مرکز تحقیقات مخابرات پروژه هایی را برای پیاده سازی اینترنت چیزها در ایران انجام داده با جستجو در اینترنت مقاله اینترنت اشیا در این مورد کمتر پیدا می شود که دلیل آن تازگی و نوپایی این مقوله است. بر این اساس اگر پروژه اینترنت اشیاء در ایران به صورت صحیحی پیاده سازی گردد. راهی نو برای تسهیل زندگی افراد می باشد. و بدون شک پس از چند سال تمام کشور ها به این سمت خواهند رفت.

پروژه اینترنت اشیا
پروژه اینترنت اشیا

امنیت اینترنت چیزها

علی رغم وجود دستگاههای فیزیکی و نوافزارهای امنیتی مناسب بدلیل درگیر بودن زندگی افراد با اینترنت اشیا بایستی مسائل امنیتی بصورت کامل در این زمینه رعایت گردد. چرا که در صورت هر گونه سوء استفاده می تواند آثار مخرب زیادی بجای بگذارد. فرض کنید هکر ها به سیستم خط تولید یک کارخانه نفوذ کنند و بتوانند کنترل دستگاه های آن را بدست بگیرند در این صورت می توانند زیان های جبران ناپذیری به آن بزنند.

امنیت اینترنت چیزها
امنیت اینترنت چیزها

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *