دسته‌ها
آموزش

آشنایی با قابلیت‌های مترجم گوگل

همه‌ما با مترجم گوگل یا همـان گوگل‌ Translate آشنایی داریم؛ یک سرویس ترجمه رایگان که می‌تواند متون و کلمات مدنظـر را از زبان اصلی‌شان به‌ حداقل 80 زبان متفاوت ترجمه نماید. واقعا شگفت‌انگیز است؛ نه؟

خب؛ ترجمه تنها یکـی از قابلیت‌هایی است که ایـن سرویس ترجمه رایگان دارد. اکثر مردم از گوگل Translate برای ترجمه کلمه به کلمه لغات یا در بعضی حالات؛ برای ترجمه متون خویش از آن استفاده می‌کنند. به‌همین دلیل ؛ تصمیم گرفتیم در مقاله‌ای به‌ارزیابی تخصصی قابلیت‌ها و نکات جذاب ایـن برنامه بپردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با قابلیت‌های مترجم گوگل

1- آشنایی بهتر با زبان‌های خارجی (مثل زبان انگلیسی) – ویژه نسخه‌های “موبایل” و “تحت وب”

به‌کمک سرویس مترجم گوگل در گوشی‌های هوشمند یا در فضای وب؛ می‌توانید کاری بیشتر از ترجمه کلمه به کلمه لغات انجام دهید. توصیه ما؛ استفاده از گوگل Translate برای آشنایی بیشتر با لغات بیگانه (مثل لغات انگلیسی) و روش به‌کار بردن آن‌ها در عبارات است .

زمانی‌که کلمه‌ای را در گوگل Translate تایپ (یا Paste) می‌کنید؛ اطلاعات زیر برای کلمه مدنظـر در سرویس ترجمه گوگل نمایش داده می‌شود:

  • تعریف کلمه (اسم و فعل)
  • مترادف (اسم و فعل)
  • مثال‌هایی برای کاربرد “کلمه” در عبارات
  • نخوه تلفظ کلمه

2- ترجمه اسناد – ویژه نسخه‌ “اینترنتی”

در گوگل‌ Translate؛ می‌توانید اسناد و فایل‌های متنی خویش را به‌کمک مترجم گوگل ترجمه نمایید. تنها ضروری است برروی لینک “Translate a document” که در قسمت «تکست باکس» ظاهر می‌شود؛ کلیک کنید.

3- ترجمه محتوای متنی سایت‌ها – ویژه نسخه “تحت وب”

ممکن است برای پیش‌آمده باشد که در زمان بازدید از سایت‌های خارجی (برای مثال سایت‌هایی با زبان چینی برای دانلود برنامه‌های کرک‌شده گوشی‌های‌هوشمند) به‌ورژن انگلیسی آن سایت نیاز پیدا نمایید. ترجمه کلمه به‌کلمه محتوای یک سایت با زبان ناآشنا؛ کار چندان معقولی نیست؛ از این‌رو توصیه می‌شود که ترجمه اتوماتیک محتوای سایت مدنظـر خویش را به‌گوگل Translate بسپارید.

برای ترجمه محتوای متنی سایت‌ها؛ می بایست لینک سایت مدنظـر خویش را در قسمت «تکست باکس» گوگل Translate وارد کرده و زبان خروجی دلخواه خویش را انتخاب کنید. سپس برروی لینک موردنظـر تان در کادر خاکستری رنگ که محل ترجمه نهایی متون و کلمات است؛ کلیک نمایید. اکنون به‌صفحه‌ای منتقل می‌شوید که سایت مدنظـر تان را به‌زبان خروجی دلخواه ترجمه خواهد کرد.

4- حرف بزنید تا گوگل Translate؛ صحبت‌های را ترجمه کند – ویژه نسخه‌های “موبایل” و “تحت وب”

چنانچه تلفظ درست کلمه‌ای را می‌دانید ولی با روش نوشتن آن آشنایی ندارید؛ ضروری است از مترجم گوگل بخواهید آن‌چه را که می‌گویید؛ برای‌تان ترجمه نماید. برای انجام این‌کار در گوشی‌‌هوشمند خود؛ به‌نرم‌افزار Google Translate وارد شده و سپس برروی آیکون میکروفون (آیکون دوم) ضربه بزنید. حال می‌توانید با مترجم گوگل حرف کنید!

برای انجام این‌کار در ورژن “تحت وب” Google Translate؛ در صفحه‌اصلی ایـن مترجم برروی آیکون میکروفون در گوشه سمت چپ ضربه بزنید. اکنون کلمه مدنظـر خویش را تلفظ نمایید.

5- به‌عبـار ات ترجمه‌شده رایج؛ دسترسی داشته باشید – مخصوص نسخه‌های “موبایل” و “تحت وب”

آشنایی با قابلیت‌های مترجم گوگل
آشنایی با قابلیت‌های مترجم گوگل

زمانی‌که به‌حساب جی‌میل خود در اینترنت و یا موبایل‌تان وارد شوید؛ می‌توانید ترجمه‌های رایج موردنیاز را در “Pharsebook” خود ذخیره نمایید. برای این‌کار؛ بر روی علامت “ستاره” در ورژن تلفن همراه یا تحت‌وب گوگل‌ترجمه ضربه بزنید. به‌علاوه می‌توانید ایـن ترجمه‌ها را در گوگل Sheet در هنگام نیاز؛ وارد کنید.

برای دسترسی به  ترجمه‌های رایج دلخواه خود در گوشی‌های‌ اندرویدی؛ بعد از بازکردن برنامه Google Translate؛ بر روی آیکون “منو” که با سه‌نقطه معین شده است؛ ضربه بزنید. اکنون؛ “Pharsebook” را انتخاب کنید. در ورژن “تحت وب” Google Translate برای دسترسی به “Pharsebook”؛ برروی آیکون “کتابچه” در بالا؛ گوشه سمت راست کلیک نمایید.

6- عکس های را ترجمه نمایید – ویژه ورژن “موبایل”

یکـی از برترین قابلیت‌هایی که گوگل Translate را از بسیاری متمایز می‌کند؛ قابلیت ترجمه متن عکس های است . با ایـن قابلیت؛  می‌توانید از یک متن عکسی ساخته کنید (به عنوان مثال منوی غذا یا تابلوهای اطلاع رسانی) و سپس با انتخاب کردن قسمت مورد نظـر ؛ دستور ترجمه را به نرم‌افزار بدهید. تشخیص زبان در مورد ایـن اپلیکـی شن وجود ندارد و می بایست زبان را به شکل دستی وارد کنید. اما ایـن قابلیت هنوز برای ترجمه متون خارجی به‌زبان فارسی در قسمت “ترجمه تصاویر” گوگل Translate وجود ندارد و تنها می‌تواند عبـار ت‌های خارجی در عکس های را تشخیص داده و سپس با تبدیل آن‌ها به‌متن؛ ترجمه نماید.

برای استفاده از ایـن قابلیت؛ می بایست برروی آیکون دوربین در برنامه گوگل Translate ضربه زده و سپس؛ دوربین دستگاه خویش را برروی عکس مدنظـر تنظیم نمایید. سپس؛ با ضربه برروی آیکون “چشم”؛ instant را فعال کنید.

7- فعال‌کردن قابلیت ترجمه ‌به‌صورت آفلاین – ویژه ورژن “موبایل”

اینترنت؛ همیشه در دسترس کاربران قرار ندارد. بعضی وقتها اوقات نیاز پیدا می‌کنید تا بدون استفاده از اینترنت؛ به‌ترجمه کلمات خارجی بپردازید. برای اخذ بسته‌ آفلاین یک بسته زبان؛ ضروری است برروی آیکون “فلش” در کنار زبان مدنظـر خود ضربه بزنید تا زبان دلخواه شما؛ اخذ شود.

جهت مدیریت بسته‌های آفلاین؛ برروی عبـار ت “Offline languages” در قسمت تنظیمات کلیک کنید.

8- پیامک‌های خویش را ترجمه کنید – ویژه ورژن “موبایل”

یکـی دیگر از قابلیت‌هایی که مترجم گوگل را جذاب کـرده است؛ قابلیت ترجمه “متون” در قسمت پیام‌رسانی است . می‌توانید جهت ترجمه پیام‌های خود در گوگل Translate؛ برروی مورد SMS translation از قسمت منو؛ ضربه بزنید. سپس در لیست بازشده؛ پیغام مدنظـر خویش را جهت ترجمه انتخاب نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *