دسته‌ها
آموزش

فیلتر شکن

فیلتر شکن ابزاری برای دور زدن محدودیت ها فضای مجازی است. شاید به جرات بتوان گفت که در ایران بیش از 90 درصد کاربران برای مقاصد مختلف از انواع فیلتر شکن ( پروکسی , VPN و … ) استفاده می کنند. دانلود فیلترشکن در ایران مجاز نیست و با چالش های مختلفی همراه ولی غیر ممکن نیست. معمولا کاربران بدنبال فیلتر شکن رایگان برای کامپیوتر و یا فیلتر شکن اندروید و یا فیلتر شکن آیفون هستند. ما در این مقاله می خواهیم بررسی مختصری به چگونگی و کارکرد این ابزار داشته باشیم.

فیلتر شکن
فیلتر شکن

جالب است بدانید که فیلتر شکن را برای رفع محدودیت های اینترنتی نساخته اند . بلکه آن را برای بستر های امن انتقال اطلاعات ایجاد کرده اند. ولی با گذشت زمان در کشورهایی مانند ایران از آن به عنوان دور زدن محدودیت ها استفاده شده. با وجود تعداد بالای کاربران در شبکه جهانی و احتیاج به ارسال امن اطلاعات در این شبکه وجود این کانال های امن امری بسیار ضروریست.

فیلتر شکن
فیلتر شکن

vpn چیست : شبکه مجازی اختصاصی (Virual Private Network) است که با ایجاد یک کانال ارتباطی امن , از طریق پروتکل های PPTP – L2TP/IPSec ارتباط شما را با VPN Server برقرار می سازد. با بتوانید بدون تاثیر از محدودیت های ISP محلی خود با دنیای بیرون ارتباط بر قرار سازید. استفاده از VPN بدین معنی است که اطلاعات شما ابتدا به VPN Server رفته , که در این صورت خود VPN سرور می تواند عاملی برای امن یا نا امن بودن برای اطلاعات شما باشد. پس بایستی در انتخاب سرویس دهنده VPN خود بسیار هوشمندانه عمل کنید.

فیلتر شکن
سایت های پروکسی

پروکسی چیست : کارکرد پروکسی نیز شبیه وی پی ان می باشد. معمولا از سرویس پروکسی برای مخفی کردن کاربران شبکه داخلی در مقابل کاربران سوء استفاده گر خارجی استفاده می شود. این کار به معنی افزایش امنیت و نه الزاما دور زدن محدودیت ها می باشد. در زمان استفاده از پروکسی داده ها رمز گذاری شده و به پروکسی سرور منتقل می گردد و پس از آن از طریق پروکسی سرور به اینترنت متصل می گردید.

فیلتر شکن
سایفون 3

از جمله فیلتر شکن های معروفی که کاربران فضای مجازی از آنها استفاده می کنند می توان به سایفون psiphon3 , هات اسپات شیلد hotspot shield ,  تور Tour , لنترن Lantern و … اشاره نمود . در روزهای اخیر بدلیل اعتراضات مردم و بستن تلگرام آمار دانلود فیلترشکن در ایران بسیار بالا رفته. بسیاری از دانلود های فیلتر شکن رایگان برای کامپیوتر یا گوشی بدلیل استفاده روزمره کاربران از برنامه های فیلتر شده برای انجام کارهای روزمره خود می باشد. که ان امر بستر سوء استفاده و نا امنی برای اطلاعات آنها را فراهم می کند. چرا که آنها از ایمن بودن سرورهای پروکسی مورد استفاده خود اطلاع ندارند.

فیلتر شکن
پروکسی

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *