دسته‌ها
آموزش

خرید دامنه

خرید دامنه نخستین گام برای پیاده سازی یک سایت می باشد. برای خرید دامین و هاست شما می توانید از طریق وب سایت های معتبر ایرانی اقدام نمائید. برای اینکار بایستی ابتدا نامی متناسب با فعالیت سایت خود در نظر بگیرید و برای چک کردن دامنه از طریق وب سایت های ارائه دهنده خدمات هاست و دامنه اقدام نمائید. نام مورد نظر شما بایستی از قبل گرفته نشده باشد. جستجوی دامنه می تواند به شما برای ثبت دامنه ir ایران , دامنه های بین المللی و یا دامنه های آزاد شده ir و انواع پسوندهای دامنه کمک کند.

خرید دامنه
خرید دامنه

دامنه چیست ؟

دامنه نامی است که به یک وب سایت منتسب می گردد این نام ویژگیهای خاصی دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به یونیک بودن اشاره نمود. در نام دامنه به غیر از کاراکتر دش ” – ” و حروف و اعداد نمی توان از کاراکتر دیگری استفاده نمود. هر دامنه پسوندی دارد که نشان دهنده نوع دامنه است. پسوند با نقطه از دامنه جدا می گردد. بطور مثال pegahit.com دامنه ایی است که در آن از حروف pegahit استفاده شده و پسوند آن com است.

چک کردن دامنه
چک کردن دامنه

چک کردن دامنه

چک کردن دامنه به این معنی است که شما متوجه شوید آیا نام مورد نظر شما از قبل توسط کسی گرفته شده یا خیر , بدین منظور شما می توانید از سایت اصلی who.is برای این کار استفاده کنید. بطور مثال اگر شما قصد راهاندازی فروشگاهی در زمینه فروش کالاهای دیجیتال دارید و نام دیجی کالا digikala را دوست دارید ابتدا باید آن را چک کنید تا ببینید کسی قبل از شما آن را گرفته یا خیر. بدین منظور نام digikala را به همراه پسوند مورد نظرتان در قسمت جستجوی سایت who.is تایپ کنید تا به شما اطلاع دهد آیا این نام قبلا توسط کسی ثبت شده و یا خیر.

جستجوی دامنه
جستجوی دامنه

پسوند های دامنه

پسوندهای متفاوتی برای دامنه ها وجود دارند برخی از مهمترین آنها را عنوان می کنیم.

com معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین پسوند برای دامنه‌های سایتهاست. com مخفف Commercial به معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت‌های همه منظوره نیز از پسوند com استفاده می‌کنند.

net مخفف واژه Network به معنی شبکه می‌باشد و عموما توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

org اختصار واژه Organizations به معنی سازمان، تشکیلات‌ می‌باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمان‌های غیرانتفاعی که غالباْ فعالیت غیرتجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

biz مخفف Business به معنی تجارت می‌باشد که خــاص سایت‌های شغلی- تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

info اختصار واژه Information به معنی اطلاعات می‌باشد که در سایت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به نحوی با امر اطلاع‌رسانی در هر موردی، مرتبط می‌باشند. انواع اطلاع‌رسانی در رشته‌هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته‌اند.

دامنه های آزاد شده ir
دامنه های آزاد شده ir

هر کشوری پسوند دامنه خاص خود را دارد. بطور مثال پسوند ملی دامنه های کشور ایران ir است. وب سایت رسمی nic.ir برای شما این امکان را فراهم می کند تا بتوانید دامنه های .ir مورد نظرتان را ثبت کنید. بطور کلی خرید دامنه معنی ندارد و شما با پرداخت هزینه ایی مشخص اجازه امکان استفاده از آن دامنه را در زمان مشخصی خواهید داشت . به بیان بهتر برای زمان معینی آن دامنه را اجاره خواهید نمود . این مسئله برای تمام پسوندهای دامنه مصداق دارد. بطور مثال شما با پرداخت هزینه ایی دامنه pegahit.com را گرفته اید . اگر پس از طی شدن این زمان دوباره آن را تمدید کنید قادر با استفاده از آن هستید در غیر اینصورت شخص دیگری می تواند آن دامنه را اخذ نماید. با مراجعه با آدرس nic.ir/Just_Released می توانید از دامنه های آزاد شده ir مطلع گردید.

خرید دامین و هاست
خرید دامین و هاست

برخی از وب سایت ها مانند وب سایت دامیز با گرفتن دامنه هایی از قبل اقدام به فروش آنها می کنند. اگر شما قصد راه اندازی و طراحی سایت داشته باشید انتخاب صحیح نام دامنه قدم نخست درست و صحیح در این زمینه است. چرا که نام دامنه بایستی با یک بار استفاده در ذهن افراد بماند.

خرید دامنه
خرید دامنه

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *