دسته‌ها
آموزش

بیت کوین Bitcoin

بیت کوین Bitcoin یک نوآوری در زمینه تجارت الکترونیک است که خالقان آن توانسته اند در مدت زمان کوتاهی آن را از ایده به واقعیت تبدیل کنند. به عبارت دیگر بیت کوین یک واحد پولی در دنیای مجازیست. شاید کسی باور نمیکرد که در چند سال اخیر ارزش هر بیت کوین از چند صدم دلار به چند هزار دلار افزایش یابد. به دلایل مختلف هنوز بصورت رسمی بیت کوین از نظر حقوقی پول بشمار نمی آید. اما هم اکنون در بسیاری از سایت ها شما می توانید انواع محصولات فیزیکی و مجازی را با بیت کوین خرید کنید. اخیرا شدت استخراج بیت کوین بیشتر شده و بر همین اساس قیمت بیت کوین رشد بی سابقه ایی داشته.

بیت کوین Bitcoin
بیت کوین Bitcoin

هیچ دولتی این واحد پول دیجیتالی را به رسمیت نشناخته و کشورهای پیشرفته ایی مانند آمریکا , آلمان و چین بیت کوین را نوعی کالا بشمار می آورند. اما واقعیت این است که بین کوین نوعی واحد پول دیجیتال است که به افراد اجازه انتقال پول بازگشت بدون هیچ واسطه ایی را می دهند. شبکه بیت کوین سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ سازمان یا نهاد دولتی اداره نمیشود .این واحد پولی امکان پرداخت های بسیار کم هزینه را فراهم می آورد.

بیت کوین Bitcoin
بیت کوین Bitcoin

با این وجود این واحد مالی بسیار نوپاست و راهی طولانی پیش رو دارد. بسیاری ساتوشی ناکاموتو را به عنوان خالق بیت کوین می شناسند ولی برخی دیگر این واحد پولی را محصول کار گروهی یک تیم برنامه نویسی می دانند. مشخصات اولین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 در یک ایمیل رمزگذاری شده منتشر شد. البته شخصیت ناکاموتو در هاله ایی از ابهام است و این نام را به بسیاری منجمله دوریان آمریکایی نسبت دادند. البته او انکار کرد و اعلام نمود هیچ ربطی با شخصیت ناکاموتو ندارد. در سال 2016 کریگ رایت ادعا کرد ساتوشی ناکاموتو واقعیت و تعدادی از اعضای برجسته انجمن بیت کوین نیز این ادعا را تایید کردند.

بیت کوین Bitcoin
بیت کوین Bitcoin

بیت کوین قابل استفاده برای هر فردی در هر جایی از دنیا با هر ملیتی می باشد و هیچ محدودیتی در استفاده از آن توسط افراد وجود ندارد. مشخصا بدلیل جهانی بودن این واحد پول دیجیتالی امکان رشد و تحول آن بسیار است. اینکه هیچ کس مالک شبکه بیت کوین نیست و به هیچ دولت و سازمانی وابستگی ندارد از دلایل مهم محبوبیت آن در قشر کاربران فضای مجازیست.

بیت کوین Bitcoin
بیت کوین Bitcoin

معمولا یت کوین‌ ها Bitcoin از طریق فعالیت‌ های استخراج (ماینینگ) که همان فرایند پردازش تراکنش‌ های Bitcoin است، بدست می‌آیند. برای استخراج بیت کوین به این روش بایستی نرم افزار و همچنین سخت افزار بسیار قدرتمندی داشته باشید. شاید برایتان جالب باشد که برخی صرافی ها بیت کوین را به مشتریانشان می فروشند و یا برخی سایت ها تراکنش بیت کوینی با مشتریانشان دارند.

بیت کوین Bitcoin
بیت کوین Bitcoin

همان اندازه که به امنیت کیف پول فیزیکی خود بها می دهید بایستی به میزان بیشتری به امنیت استفاده از بیت کوین ارزش دهید. توصیه می گردد به میزان مصرف خود بیت کوین در کیف پول دیجیتالی خود قرار دهید. از کیف پول بیت کوینی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. تا در صورت بروز هر مشکلی منجمله دزدیده شدن کامپیوتر یا گوشی از بیت کوین های خود استفاده کنید.

بیت کوین Bitcoin
بیت کوین Bitcoin

اگر از گذرواژه های قوی برای محافظت از کیف پول دیجیتالی خود استفاده می کنید مراقب باشید آن ها را فراموش نکنید. در غیر این صورت شما برای همیشه پول خود را از دست داده اید. بدین منظور بهتر است ار کیف پول های آفلاین بهره ببرید تا امنیت بالاتری داشته باشد. با توجه به تغییرات بهای بیت کوین توصیه می گردد با این واحد پولی پس انداز نکنید.

بیت کوین Bitcoin
بیت کوین Bitcoin

شرکت هایی مانند BitPay یا Coinbase خدمات پرداخت بیت کوین را انجام می دهند. هنگامی که شخصی بیت کوین پرداخت می کند شرکت واسط آن را دریافت کرده بطور مستقیم آن را تبدیل و مقدار بدست آمده را با کارمزدی کمتر از یک درصد به طرف مقابل می فرستد. بیت کوین را معمولا با نام هایی مانند: پول دیجیتال، پول خرد دیجیتال، ارز مجازی، ارز الکترونیکی یا ارز رمزنگاری شده می شناسند. این واحد پولی دیجیتال در برخی از فروشگاه های اینترنتی معتبر دنیا قابل پرداخت می باشد. هم اکنون خرید بیت کوین و فروش آن در صرافی ها انجام می گیرد. با توجه به سخت تر شدن استخراج بیت کوین , قیمت بیت کوین با رشد افزایشی چشمگیری رو برو بوده.

 

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *