دسته‌ها
آموزش سخت افزار

پرینتر سه بعدی

شاید بارها این سوال برای شم پیش آمده باشه که پرینتر سه بعدی چیست ؟ و چه نقشی در زندگی ما دارد. چاپگر سه بعدی وظیفه فرایند ساخت اشیاء سه بعدی را بر عهده دارد. مانند پرینترهای سه بعدی صنعتی که وظیفه ساخت قطعات صنعتی را بر عهده دارند که ممکن است در آینده نزدیک کار تولید قطعات به عهده بصورت انبوه به عهده همین پرینترهای 3D گذاشته شود. فعالیت چاپگر های سه بعدی در زمینه های دیگر نیز قابل مشاهده است در این مورد می توان به ساخت محصولات خوراکی مانند کیک , اسباب بازی , لوازم ساختمانی , لوازم منزل و … اشاره نمود . اگر می خواهید بدانید چاپگر سه بعدی چیست پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله با ما باشید.

 

پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی

اولین تکنولوژی چاپگر های سه بعدی در سال 1980 توسط دکتر کودامای ژاپنی ابداع گردید. از آن سال تا بحال پیشرفت سخت افزار ها و بطبع نرم افزار ها باعث دگرگونی های بزرگی در این زمینه شده. پرینتر های سه بعدی در زمینه های مختلفی فعالیت دارند که بر این اساس تفاوت هایی با هم می کنند. مهمترین تفاوت اصول اولیه پرینت سه‌بعدی فرایند ساخت لایه به لایه آن می باشد. در پرینتر های 3d لایه هایی با دقت کسری از میلیمتر بر روی یکدیگر قرار می گیرند و این باعث خلق اشیاء سه بعدی می گردد. دقت بالای چاپگر ها به خلق مصنوعات بسیار ظریفی منجر می گردد.

چاپگر سه بعدی
چاپگر سه بعدی

امروزه بدلیل هزینه نسبتا بالای ساخت و تولید توسط چاپگر های 3d فقط در مدلسازی های سه بعدی از آنها استفاده می شود. اما امید است در آینده برای تولیدات انبوه از آنها استفاده گردد. نیاز و کاربرد اینگونه پرینتر ها در تمامی علوم همچون  قطعه سازی, معماری, طراحی صنعتی, روباتیک, صنایع هوافضا و… احساس می گردد.

پرینترهای سه بعدی صنعتی
پرینترهای سه بعدی صنعتی

در زمینه چگونگی کارکرد پرینتر ها می توان گفت : برخی پرینترهای سه بعدی بر پایه پودر (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز) که با استفاده از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده و سپس جامد می شوند و شکل نمونه مورد نظر را می گیرند عمل چاپ را انجام می دهند. در برخی دیگر رزین های پلیمری با استفاده از لیزر لایه به لایه سفت و سخت شده و شکل جامد به خود می گیرند

پرینتر سه بعدی چیست
پرینتر سه بعدی چیست

پرینترهای سه بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه‌ای با هر شکل و زاویه‌ای که باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی، … هر قطعه‌ای با هر طراحی را دارد. این نیاز در همه جا قابل لمس است. صنعت، پزشکی، آموزشی، خودرو سازی، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه‌سازی، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد، با استفاده از پرینتر سه بعدی، هم می‌تواند، پروسهٔ زمانبر شبیه‌سازی و ساخت ماکت قطعات را تسریع بخشد و تنها با پرینت گرفتن طرح سه بعدی در زمانی بسیار کم، به بررسی قطعه بپردازد. چاپگر های امروزی قابلیت به اتصال شبکه از طریق آی پی را دارند.

چاپگر سه بعدی چیست
چاپگر سه بعدی چیست

 

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *