دسته‌ها
سخت افزار

پیشرفت رایانش کوانتومی

پیشرفت رایانش کوانتومی در دنیای امروز قابل احساس می باشد بخصوص اینکه پشت آن کمپانی های قدرتمندی مانند گوگل حضور داشته باشند. رایانش کوانتومی Quantum computing بر مبنای محاسبات بر اساس نظریه کوانتومی می باشد. که کامپیوترهای کوانتومی قدرتمند با استفاده از پردازنده کوانتومی مخصوص خود قادر به انجام چنین محاسباتی خواهند بود. در این راستا خبری منتشر شده که بر اساس آن کمپانی گوگل تراشه ایی با قدرت بیشتر از یک ابر کامپیوتر تولید کرده.

پیشرفت رایانش کوانتومی
پیشرفت رایانش کوانتومی

پیش بینی شده ابر پردازنده گوگل به نام بریستلوکون Bristlecone بتواند با پشت سر گذاشتن پردازش سنتی به برتری کوانتومی دست یابد. پردازنده کوانتومی 72 کیوبیتی که از طرف آزمایشگاه Quantum AI Lab گوگل معرفی شده توانایی شکست دادن ابر کامپیوتر های با پردازنده های عادی کنونی را داشته. این تولید می تواند گام بسیار موثری در جهت ارتقاء سطح سخت افزار و نرم افزار در دنیای کامپیوتر ها باشد.

رایانش کوانتومی
رایانش کوانتومی

از گذشته تا بحال کامپیوتر های کوانتومی و بر اساس آنها محاسبات کوانتومی توجه بسیاری از دانشمندان جهان را به خود جلب نموده است. همیشه امید بر این بوده تا بتوان سخت افزار های این کامپوتر ها را بشکلی بهینه طراحی و تولید نمود چرا که در صورت اجرایی شدن این مهم انجام محاسبات پیچیده با آنها بسیار سریع تر از ابر کامپیوتر های کنونی خواهد بود.

کامپیوترهای کوانتومی
کامپیوترهای کوانتومی

جولیان کلی، پژوهشگر فعال در آزمایشگاه Quantum AI Lab، می‌گوید:

ما تقریبا امیدواریم که بتوانیم با بریستلوکون به برتری کوانتومی دست پیدا کنیم. ما بر این باوریم که اثبات تجربی فائق آمدن یک پردازنده کوانتومی بر یک ابررایانه می‌تواند لحظه‌ای تاریخی را رقم بزند و همچنان رسیدن به این نقطه جزو کلیدی‌ترین اهداف ما است.

پردازنده کوانتومی
پردازنده کوانتومی

اگر قرار باشد یک پردازنده کوانتومی، الگوریتم‌هایی را فراتر از محدوده شبیه‌سازی‌های کلاسیک اجرا کند، به تعداد زیادی کیوبیت با نرخ‌های خطای بسیار پایین در بازخوانی و عملیات منطقی نظیر گیت‌های تک یا دو کیوبیتی نیاز دارد.

هنوز محققان موفق به دستیابی به برتری کوانتومی نشده‌اند؛ اما گوگل فکر می‌کند می‌تواند این پدیده را با 49 کیوبیت، با عمق مداری بیش از 41 خطای دو کیوبیتی زیر 0.5 درصد نشان بدهد.

گوگل گفته است که دستگاه بریستلوکون 72 کیوبیتی جدیدش از همان شیوه‌ای برای اتصال، کنترل و بازخوانی استفاده می‌کند که در آرایه خطی 9 کیوبیتی قبلی استفاده می‌شود. محققان با این پردازنده جدید به دنبال دستیابی به کمترین نرخ خطای نشان داده‌شده توسط دستگاه 9 کیوبیتی، در تمام 72 کیوبیت بریستلوکون هستند. دستگاه 9 کیوبیتی یادشده در بهترین نتایج خود، نرخ خطایی برابر با یک درصد را برای بازخوانی و به ترتیب 0.1 و 0.6 درصد را برای گیت‌های تک کیوبیتی و دو کیوبیتی از خود نشان داده است.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *