سخت افزار های مختلفی هر روزه در دنیا تولید می شود. این سخت افزار ها یا از ابتدا طراحی و تولید می گردند و یا نسل های گذشته را بهبود داده و برای استفاده کاربران بهینه کرده اند. در هر صورت پیشرفت دنیای تکنولوژی بسته به سرعت پیشرفت نسل های جدید دستگاه های موجود می باشد.

در زمینه کامپیوتر و الکترونیک ما شاهد پیشرفت های عظیمی در  این زمینه نسبت به چند دهه قبل هستیم. بطور مثال اگر شما به قدرت پردازش و سرعت عملکرد کامپیوتر های 20 سال پیش توجه کنید اصلا با سیستم های موجود امروزی قابل مقایسه نیستند.

و اگر با همین سرعت سیر پیشرفت را طی کنند در آینده ایی نزدیک ما شاهد سرعت های بسیار بالاتر تمامی سیستم ها هستیم.

پرینتر سه بعدی

شاید بارها این سوال برای شم پیش آمده باشه که پرینتر سه بعدی چیست ؟ و چه نقشی در زندگی ما دارد. چاپگر سه بعدی وظیفه فرایند ساخت اشیاء سه بعدی را بر عهده دارد. مانند پرینترهای سه بعدی صنعتی که وظیفه ساخت قطعات صنعتی را بر عهده دارند که ممکن است در آینده نزدیک کار تولید قطعات به عهده بصورت انبوه به عهده همین پرینترهای 3D گذاشته شود. فعالیت چاپگر های سه بعدی در زمینه های دیگر نیز قابل مشاهده است در این مورد می توان به ساخت محصولات خوراکی مانند کیک , اسباب بازی , لوازم ساختمانی , لوازم منزل و … اشاره نمود . اگر می خواهید بدانید چاپگر سه بعدی چیست پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله با ما باشید.

 

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی

اولین تکنولوژی چاپگر های سه بعدی در سال 1980 توسط دکتر کودامای ژاپنی ابداع گردید. از آن سال تا بحال پیشرفت سخت افزار ها و بطبع نرم افزار ها باعث دگرگونی های بزرگی در این زمینه شده. پرینتر های سه بعدی در زمینه های مختلفی فعالیت دارند که بر این اساس تفاوت هایی با هم می کنند. مهمترین تفاوت اصول اولیه پرینت سه‌بعدی فرایند ساخت لایه به لایه آن می باشد. در پرینتر های 3d لایه هایی با دقت کسری از میلیمتر بر روی یکدیگر قرار می گیرند و این باعث خلق اشیاء سه بعدی می گردد. دقت بالای چاپگر ها به خلق مصنوعات بسیار ظریفی منجر می گردد.

چاپگر سه بعدی

چاپگر سه بعدی

امروزه بدلیل هزینه نسبتا بالای ساخت و تولید توسط چاپگر های 3d فقط در مدلسازی های سه بعدی از آنها استفاده می شود. اما امید است در آینده برای تولیدات انبوه از آنها استفاده گردد. نیاز و کاربرد اینگونه پرینتر ها در تمامی علوم همچون  قطعه سازی, معماری, طراحی صنعتی, روباتیک, صنایع هوافضا و… احساس می گردد.

پرینترهای سه بعدی صنعتی

پرینترهای سه بعدی صنعتی

در زمینه چگونگی کارکرد پرینتر ها می توان گفت : برخی پرینترهای سه بعدی بر پایه پودر (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز) که با استفاده از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده و سپس جامد می شوند و شکل نمونه مورد نظر را می گیرند عمل چاپ را انجام می دهند. در برخی دیگر رزین های پلیمری با استفاده از لیزر لایه به لایه سفت و سخت شده و شکل جامد به خود می گیرند

پرینتر سه بعدی چیست

پرینتر سه بعدی چیست

پرینترهای سه بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه‌ای با هر شکل و زاویه‌ای که باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی، … هر قطعه‌ای با هر طراحی را دارد. این نیاز در همه جا قابل لمس است. صنعت، پزشکی، آموزشی، خودرو سازی، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه‌سازی، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد، با استفاده از پرینتر سه بعدی، هم می‌تواند، پروسهٔ زمانبر شبیه‌سازی و ساخت ماکت قطعات را تسریع بخشد و تنها با پرینت گرفتن طرح سه بعدی در زمانی بسیار کم، به بررسی قطعه بپردازد. چاپگر های امروزی قابلیت به اتصال شبکه از طریق آی پی را دارند.

چاپگر سه بعدی چیست

چاپگر سه بعدی چیست

 

 

م.خاشعی

معرفی اینتل Core i9

معرفی اینتل Core i9 از طرف شرکت اینتل صورت گرفت. پردازنده های Core i9 با قابلیت های بالاتر و جدیدتر راهی بسوی آینده ایی روشن تر برای دنیای ما را در پیش گرفته اند. بررسی پردازنده Core i9 نشان می دهد کارایی بسیار بهتری نسبت به نسل های قدیمی خود دارد. لپ تاپ های core i9 نیز متاثر از این پیشرفت های سخت افزاری قدرت و سرعت بالاتری بدست آورده اند. پردازنده‌ جدید Core i9 از قابلیت های جدیدی مانند  Thermal Velocity Boost بهره می‌برد.

معرفی اینتل Core i9

معرفی اینتل Core i9

با ورود پردازنده های قدرتمند 6 هسته ایی به دنیای لپ تاپ ها , کاربران افزایش توان قابل توجهی از آنها را مشاهده خواهند نمود. در زمان رقابت سری جدید پردازنده‌های Core i9 با سری پردازنده های تردریپر AMD استفاده پردازنده های 9 هسته ایی اینتل در لپ تاپ ها پیش بینی می شد. تا به اینجا که بالاخره اینتل از قدرتمند ترین پردازنده خود در سخت لپ تاپ های سری گیمینگ استفاده نمود.

پردازنده های Core i9

پردازنده های Core i9

شاید بتوان در حال حاضر پردازنده اینتل Core i9-8950HK  شش هسته ایی و 12 ترد پردازشی با حداکثر سرعت کاری 4.8 گیگاهرتز را قدرتمند ترین پردازنده جدید لپ تاپی دنیا دانست. به گفته کارشناسان شرکت اینتل نسل هشتمی 29 درصد سریعتر از نسل های قبل آن می باشد. همچنین این پردازنده 41 % عملکرد سریع‌تری در بخش بازی و 59 % بهبود عملکرد در ویرایش ویدیو‌های 4K به همراه خواهد داشت.

بررسی پردازنده Core i9

بررسی پردازنده Core i9

پردازنده‌ی جدید Core i9 شرکت اینتل اولین نمونه‌ تولید شده‌ این شرکت است که از قابلیت Thermal Velocity Boost بهره می‌برد . بدین معنی که در شرایط عادی حداکثر سرعت کاری این پردازنده 4.6 گیگاهرتز خواهد بود. و در زمانی که شرایط و دمای پردازنده پایدار باشد، یکی از هسته به سرعت 4.8 گیگاهرتز یا تمامی هسته‌ها با افزایش 100 مگاهرتزی به سرعت 4.7 گیگاهرتز خواهند رسید. این پردازنده‌ جدید در محصولات فوق‌العاده توانمند که برخی آنها را Musclebook می‌نامند، به کار گرفته خواهد شد.

لپ تاپ های core i9

لپ تاپ های core i9

در این میان نسل جدید پردازنده‌‌های قدرتمند Core i5 و Core i7 برای لپ‌تاپ‌ها نیز رونمایی شد که از معماری ++14nm (نمونه‌ی بهینه‌شده‌ معماری 14 نانومتری نسل‌های پیشین پردازنده‌های اینتل) بهره می برند. برخلاف پردازنده‌های سری U که برای محصولات سبک و کم‌‌مصرف طراحی شده‌اند، پردازنده‌‌های سری H با تعداد هسته‌های بیشتر و فرکانس کاری بالا برای لپ‌تاپ‌های توانمند جهت امور مهندسی، بازی و تجاری توسعه یافته‌اند.

پردازنده‌ جدید Core i9

پردازنده‌ جدید Core i9

 

 

م.خاشعی

کوچک‌ترین کامپیوتر جهان

کوچک‌ترین کامپیوتر جهان توسط غول سخت افزاری جهان یعنی IBM ساخته شد. طبق تصاویر منتشر شده ,کوچکترین کامپیوتر دنیا به اندازه یک کریستال نمک است. البته کوچکترین کامپیوتر جهان کاربردهای خاص خود را دارد و بطور مشخص مورد استفاده برای سیستم های شخصی نیست. ساخت کوچک‌ترین کامپیوتر یعنی کامپیوتر ibm می تواند تحول بزرگی در صنعت بوجود آورد. و درب های تازه با فرصت های متنوعی را برای اقتصاد کشورها باز کند.

کوچک‌ترین کامپیوتر جهان

کوچک‌ترین کامپیوتر جهان

این خبر را کمپانی آی بی ام در رویدارد سالانه خود بطور رسمی اعلام کرد. با نگاه به تاریخچه کامپیوتر در خواهید یافت این ماشین حساب بزرگ از روز اول تا به کنون هر روزه کوچکتر و ازرانتر شده تا استفاده از آن برای عموم راحت تر شود. رویداد سالانه آی بی ام یعنی  آی‌بی‌ام تینک 2018 به تازگی آغاز شده و که در این رویداد IBM کوچکترین کامپیوتر جهان به اندازه یک ذره نمک را معرفی نمود. این کامپیوتر خاص به اندازه ایی کوچک است که برای دیدن جزئیات آن بایستی از میکروسکوپ کمک گرفت.

کوچکترین کامپیوتر دنیا

کوچکترین کامپیوتر دنیا

این کامپیوتر قدرتی در حد کامپیوتر های دهه 1990 میلادی x86  دارد که نسبت به سیستم های فعلی قدرت بالایی ندارد. ولی باید توجه کنید این کامپیوتر برای جاهای خاص کاربرد داشته و مصرف شخصی ندارد. مصارف صنعتی و پزشکی از جمله موارد استفاده از این کامپیوتر می باشد. با توجه به هزینه بسیار پایین آن که چیزی در حدود 10 سنت است , مطمئنا تیراژ استفاده از آن در آینده زیاد خواهد بود.

کوچکترین کامپیوتر جهان

کوچکترین کامپیوتر جهان

با پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی استفاده از این کامپیوتر ibm در آینده می تواند بیشتر خود را نشان دهد. ساخت کوچک‌ترین کامپیوتر با قیمتی باورنکردنی مطمئنا کاربردهای زیادی مرتبط با تکنولوژی بلاک‌چین و تشخیص سرقت خواهد داشت. آرویند کریشنا به عنوان رئیس بخش تحقیقات آی‌بی‌ام گفته کاربرد این کامپیوتر ها در 5 سال آینده خود را نشان خواهند داد. شاید در آن زمان از این کامپیوتر ها در وسایل شخصی افراد نیز زیاد استفاده گردد. هنوز زمان مشخصی برای عرضه این کامپیوتر به بازار مشخص نشده و در حال تست های اولیه از سوی کارشناسان IBM می باشد.

 

م.خاشعی

رایانش کوانتومی

پیشرفت رایانش کوانتومی در دنیای امروز قابل احساس می باشد بخصوص اینکه پشت آن کمپانی های قدرتمندی مانند گوگل حضور داشته باشند. رایانش کوانتومی Quantum computing بر مبنای محاسبات بر اساس نظریه کوانتومی می باشد. که کامپیوترهای کوانتومی قدرتمند با استفاده از پردازنده کوانتومی مخصوص خود قادر به انجام چنین محاسباتی خواهند بود. در این راستا خبری منتشر شده که بر اساس آن کمپانی گوگل تراشه ایی با قدرت بیشتر از یک ابر کامپیوتر تولید کرده.

پیشرفت رایانش کوانتومی

پیشرفت رایانش کوانتومی

پیش بینی شده ابر پردازنده گوگل به نام بریستلوکون Bristlecone بتواند با پشت سر گذاشتن پردازش سنتی به برتری کوانتومی دست یابد. پردازنده کوانتومی 72 کیوبیتی که از طرف آزمایشگاه Quantum AI Lab گوگل معرفی شده توانایی شکست دادن ابر کامپیوتر های با پردازنده های عادی کنونی را داشته. این تولید می تواند گام بسیار موثری در جهت ارتقاء سطح سخت افزار و نرم افزار در دنیای کامپیوتر ها باشد.

رایانش کوانتومی

رایانش کوانتومی

از گذشته تا بحال کامپیوتر های کوانتومی و بر اساس آنها محاسبات کوانتومی توجه بسیاری از دانشمندان جهان را به خود جلب نموده است. همیشه امید بر این بوده تا بتوان سخت افزار های این کامپوتر ها را بشکلی بهینه طراحی و تولید نمود چرا که در صورت اجرایی شدن این مهم انجام محاسبات پیچیده با آنها بسیار سریع تر از ابر کامپیوتر های کنونی خواهد بود.

کامپیوترهای کوانتومی

کامپیوترهای کوانتومی

جولیان کلی، پژوهشگر فعال در آزمایشگاه Quantum AI Lab، می‌گوید:

ما تقریبا امیدواریم که بتوانیم با بریستلوکون به برتری کوانتومی دست پیدا کنیم. ما بر این باوریم که اثبات تجربی فائق آمدن یک پردازنده کوانتومی بر یک ابررایانه می‌تواند لحظه‌ای تاریخی را رقم بزند و همچنان رسیدن به این نقطه جزو کلیدی‌ترین اهداف ما است.

پردازنده کوانتومی

پردازنده کوانتومی

اگر قرار باشد یک پردازنده کوانتومی، الگوریتم‌هایی را فراتر از محدوده شبیه‌سازی‌های کلاسیک اجرا کند، به تعداد زیادی کیوبیت با نرخ‌های خطای بسیار پایین در بازخوانی و عملیات منطقی نظیر گیت‌های تک یا دو کیوبیتی نیاز دارد.

هنوز محققان موفق به دستیابی به برتری کوانتومی نشده‌اند؛ اما گوگل فکر می‌کند می‌تواند این پدیده را با 49 کیوبیت، با عمق مداری بیش از 41 خطای دو کیوبیتی زیر 0.5 درصد نشان بدهد.

گوگل گفته است که دستگاه بریستلوکون 72 کیوبیتی جدیدش از همان شیوه‌ای برای اتصال، کنترل و بازخوانی استفاده می‌کند که در آرایه خطی 9 کیوبیتی قبلی استفاده می‌شود. محققان با این پردازنده جدید به دنبال دستیابی به کمترین نرخ خطای نشان داده‌شده توسط دستگاه 9 کیوبیتی، در تمام 72 کیوبیت بریستلوکون هستند. دستگاه 9 کیوبیتی یادشده در بهترین نتایج خود، نرخ خطایی برابر با یک درصد را برای بازخوانی و به ترتیب 0.1 و 0.6 درصد را برای گیت‌های تک کیوبیتی و دو کیوبیتی از خود نشان داده است.

 

م.خاشعی

سخت افزار استخراج بیت کوین

سخت افزار استخراج بیت کوین bitcoin mining hardware بصورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین و یا به عبارتی برای ماینینگ بیت کوین طراحی و تولید می شود. این سخت افزارها قدرت پردازش بسیار بالایی دارند. قبل از خرید دستگاه استخراج بیت کوین بایستی به نکاتی منجمله تهویه هوای آن دقت فرمائید. نرم افزار استخراج بیت کوین نیز بصورت اختصاصی و بر اساس الگوریتم های مشخصی طراحی شده.

سخت افزار استخراج بیت کوین

سخت افزار استخراج بیت کوین

ماینیگ بیت کوین به شرط آنکه برق ارزان و سخت افزار مناسب داشته باشید می تواند برایتان بسیار سودآور باشد. قبلا شما می توانستید با قدرت سی پی یو کامپیوتر خودتان بیت کوین استخراج کنید ولی بدلیل محدود بودن تعداد بیت کوین ها و بالارفتن سختی کار امروزه چنین کاری امکان پذیر نیست. و برای آن سخت افزارهای قوی تری طراحی و ساخته شده.

سخت افزار استخراج بیت کوین

سخت افزار استخراج بیت کوین

ماینر بیت کوین ASIC

ماینر بیت کوین ASIC سیستم هایی مبتنی بر مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است که قدرت و سختی لازم برای استخراج بیت کوین از طریق نرم افزار را دارد. کار آمدی سخت افزار بیت کوین بدین معنا است که برای تولید هش ریت ( سرعت انجام محاسبات پیچیده ریاضی برای تولید ارز دیجیتال است ) میزان کمتری برق مصرف گردد. هرچه هش ریت سیستم استخراج بالاتر باشد بلاک های داده بیشتری با موفقیت ماین می گردند.

ماینینگ بیت کوین

ماینینگ بیت کوین

 

ویژگی های دستگاه استخراج بیت کوین کارآمد

 • میزان هش : میزان تولید هش دستگاه در ثانیه
 • کار آمدی : میزان درآمد بدست آورده بر اساس هزینه های دستگاه و مصرف برق
 • قیمت : برگشت سرمایه و سوددهی در زمان مشخص که بایستی با اساس کارآمدی در نظر گرفته شود

 

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین

شرکت های تولید مادربرد مانند ایسوس مادربرهای ماینینگ بیت کوین طراحی و تولید کرده اند تا بتوانند با هزینه ایی معقول تر به این کار بپردازند. ولی با سختی کار امروزی برای ماینینگ ما سخت افزار های اختصاصی استخراج بیت کوین را پیشنهاد می کنیم.

 • Bitmain Antminer S9 : این دستگاه با قدرت هش 14.0 TH/s یکی از قدرتمندترین دستگاه های ASIC بیت کوین در سال 2016 است.
 • Bitmain Antminer T9 : با قدرت 12.5 تراهش و مصرف انرژی 1576 یکی از قدرتمند ترین و البته پرمصرف ترین دستگاه های استخراج ASIC جهان است.
 • Bitmain Antminer R4 : این دستگاه بعد از مدل S9 و T9 یکی از دستگاه های استخراج محبوب شرکت Bitmain با قدرت هش 8.7 است.

 

خرید دستگاه استخراج بیت کوین

خرید دستگاه استخراج بیت کوین

 

البته تجهیزات جانبی دیگری در فرایند استخراج بیت کوین نیاز است. منبع تغذیه یا پاور که بر اساس سخت افزار انتخاب می شود. فن های خنک کننده که آنها نیز بر اساس تعداد و میزان قدرت پردازشی انتخاب می گردد.

استخراج ابری

در این روش ما می توانید بخشی از سخت افزار شرکت های بزرگ را اجاره کنید.

مزایای استخراج ابری:

 • بدون نیاز به مکان
 • بدون هزینه برق اضافی
 • بدون نیاز به تجهیزات
 • مشکلات خنک کردن تجهیزات وجود ندارد
 • به تامین و تنظیم کنندگان تجهیزات نیاز نخواهید داشت

معایب استخراج ابری:

 • ریسک کلاهبرداری
 • استخراج غیرشفاف
 • هیجان کمتر (اگر شما یک عاشق کامپیوتر هستید که جمع آوری سیستم را دوست دارید!)
 • سود پایین تر – اپراتورها باید هزینه های خود را تامین کنند
 • نوسانات قیمت که ممکن است باعث کم شدن سود یا توقف فعالیت شود
 • عدم کنترل و انعطاف پذیری

 

م.خاشعی

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

کمپانی ایسوس بار دیگر مادربردی در سطح کلاس a جهانی را رونمایی نمود . مادربرد جدید ماینینگ ایسوس با چیپ B250 و قابلیت پشتیبانی از 19 کارت گرافیکی در سال 2017 رونمایی شد. این مادربرد مورد بسیار مناسبی رای افراد جوبای بیت کوین می باشد. واحد پول دیجیتال بیت کوین در سال های اخیر مورد مناسبی برای انگیزه تولید سخت افزار های مورد نیاز بوده است. از این رو شرکت های سازنده مادربرد با همکاری شرکت های سازنده کارت های گرافیکی سعی بر رقابت در این بازار هستند.

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

 

با توجه به نیاز بالای قدرت پردازشی برای تولید بیت کوین و رقابت روز افزون بر سر آن , شرکت های پیشرو مانند بایوستار و ازراک  اقدام به ساخت مادربوردهایی با پشتیبانی تعداد بالای کارت گرافیکی نموده اند. در این راستا کمپانی ایسوس برای استخراج بیت کوین مادربوردی را با چیپ B250  و قابلیت پشتیبانی از 19 کارت گرافیکی وارد بازار نمود. لازم به ذکر است که استفاده همزمان از 19 کارت گرافیکی بایستی با تدابیر خاصی صورت گیرد و الا باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

ایسوس برای حل این مسئله ,درگاه‌ها را به سه قسمت تقسیم نموده و برای هر یک از آنها از کابل تغذیه‌ 12 پین 12 ولتی به‌ صورت جداگانه استفاده کرده است. با این وجود این مادر برد قابلیت 8 عدد کارت گرافیکی ای‌ ام‌ دی AMD و 8 عدد کارت گرافیکی انویدیا NVIDIA را دارد. که با درایور های فعلی سیستم هنوز نمی تواند از 19 کارت گرافیکی خود بدرستی استفاده کند. با این حال هنوز محصولات رقبای ایسوس قابلیت رقابت با این محصول را نداشته اند.

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

برای استفاده از امکانات این مادر برد نیاز به نصب رایزرهای PCI-e 3.0 x16 برای هر کارت گرافیک است. این کار به سیستم امکان می‌دهد حین محاسبات استخراج بیت کویت اطلاعات محاسباتی را بدون اشغال کامل یک اسلات PCI-e 3.0 x16 رد و بدل سازد. که این امر به بالا رفتن قدرت پردازش های محاسباتی و پایین آوردن هزینه کمک بسیاری می کند.

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

این مادربرد قدرتمند ایسوس از پردازنده‌های نسل ششم و هفتم اینتل, 32 گیگابایت رم و یک اسلات استاندارد PCI-e 3.0 x16 برای کارت گرافیک و همچنین 6 پورت یو‌ اس‌ بی USB و 4 پورت ساتا 3 (برای ساپورت 4درایو ذخیره‌ سازی ) پشتیبانی می‌کند. این محصول کاربردی برای معدن کاوان بیت کوین با قیمت 130 دلار عرضه شده که نسبت قیمت و امکانات آن باعث شده رقبای آن به دردسر بیافتند.

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

مادربرد جدید ماینینگ ایسوس

جالب است که بدانید بسیاری از مادربرد های ماینینگ از تراشه صوتی بی بهره اند ولی این مادربرد ایسوس از قابلیت صوتی پشتیبانی می کند. کاربران امیدوارند توسعه دهندگان درایور این مادر برد نرم افزار های بهینه تری برای استفاده بهتر از منابع آن معرفی نمایند تا قابلیت بهره وری آن را بیشتر کنند.

 

م.خاشعی

بررسی مادربرد msi x399 gaming pro carbon ac

ما در این مقاله سعی داریم به بررسی مادربرد msi x399 gaming pro carbon ac بصورت مختصر بپردازیم. مادربرد msi x399 از سری مادربردهای سری گیمینگ شرکت ام اس آی است که در حال حاضر جزء طلایه داران این شرکت برای پردازنده‌های AMD Ryzen Threadripper محسوب می گردد. همانطور که از نامش پیداست مادربردی قدرتمند برای گیمرها به ظاهری بسیار دوست داشتنی است.

بررسی مادربرد msi x399 gaming pro carbon ac

اگر به پسوند آخر نام این مادربرد توجه داشته باشید (ac) در می یابید که برخورداری از کارت جانبی دو منظوره Wi-Fi و Bluetooth 4.2 را به شما یادآوری می کند. نصب آن اختیاری است و به یک اسلات PCIe X1 احتیاج دارد. x399 از رنگ بندی سری کاربن و ال ای دی های RGB بهره می برد که زیبایی خاصی به آن داده. این مادر برد از سوکت TR4 برای میزبانی بهترین پردازنده های AMD بهره می برد.

بررسی مادربرد msi x399 gaming pro carbon ac

در هر دوسوی سوکت پردازنده جهار اسلات DIMM DDR4 مجهز به پوشش فلزی قرار دارد که می تواند میزبان 128 گیگ رم باشد. ین مادربرد علاوه بر پوشش فلزی معروف به Armor، از طراحی معروف به DDR4 Boost نیز استفاده می کند و ادعا دارد از طراحی بهینه و مسیرهای ارتباطی بهینه‌سازی شده در سطح برد پی سی بی برای عملکرد بهتر و پایایی بیشتر استفاده می کند.

بررسی مادربرد msi x399 gaming pro carbon ac

مادربرد msi x399 دارای چهار اسلات PCIe 3.0 x16 و دو اسلات PCIe 2.0 x1 است که می‌تواند میزبان تا چهار کارت گرافیک تحت هر یک از پیکربندی‌های Way CrossFire-ا4 با کارت‌های AMD و Way SLI-ا4 با کارت‌های انویدیا باشد که مطمئناً پیکربندی‌های Way CrossFire-ا2 و Way CrossFire-ا3 نیز ساپورت می گردد. در پنل پشتی این مادربرد هشت درگاه USB 3.1 نسل 1 (پهنای باند 5 گیگابیت بر ثانیه)، دو USB 3.1 نسل 2 (پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه – یکی نوع C)، یک درگاه PS/2 برای تجهیزات جانبی مخصوص بازی، دو درگاه USB 2.0، دکمه BIOS FLASHBACK (جهت فلش زدن BIOS بدون نیاز به پردازنده، رم و کارت گرافیک)، درگاه شبکه کابلی گیگابیتی (RJ45)، جک‌های صدا طلا اندود شده (5 جک 3.5 میلی متری و یک خروجی اپتیکال) مشاهده می گردد.

بررسی مادربرد msi x399 gaming pro carbon ac

x399 از 8 درگاه SATA با پهنای باند 6 گیگابیت بر ثانیه بهره می برد. چیپ ست AMD X399  هریک از کانفیگ های چندگانه RAID 0 ،RAID 1 و RAID 10 برای وسایل ذخیره سازی نوع SATA را پشتیبانی می کند. در کل می توان این مادربرد را بصورت یک مادربرد حرفه ایی نسل جدید نام برد و آن را به گیمرها پیشنهاد داد. البته ممکن است قیمت آن بالا باشد ولی اگر بدنیال مادربردی ایدآل هستید از آن غافل نشوید.

بررسی مادربرد msi x399 gaming pro carbon ac

بررسی مادربرد msi x399 gaming pro carbon ac

 

 

 

م.خاشعی

سیم کارت ای سیم eSIM

سیم کارت ای سیم eSIM نسل جدید سیم کارت هاست که شرکت های پیشرو در گجت های خود مانند ساعت های هوشمند اپل واچ 3 و گوشی های موبایل پیکسل 2، گوگل پیکسل 2 ایکس ال  , خشاب آن را تعبیه نموده تا در آینده کاربران بتوانند از این سیمکارت ها استفاده کنند . سیم کارت ای سیم eSIM به اپراتورها اجازه می دهد تا بتوانند قابلیت های بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهند.

سیم کارت ای سیم eSIM

سیم کارت ها اطلاعات لازم از کاربران برای دسترسی به شبکه مخابراتی با توجه به احراز هویت کاربران را در خود ذخیره می کنند. این روش کار سیم کارت ها از گذشته تا بحال می باشد. اندازه سیم کارت ها در طول گذر زمان به مراتب کوچکتر شده است. تا بتوانند در گوشی های موبایل امروزی با ضخامت های کم جای داده شوند. استاندارد بودن سیم کارت یکی از دغدغه های طراحان بوده تا اگر در آینده قصدتغییر اپراتور را داشتند بتوانند براحتی بدون تغییر سیمکارت آن را انجام دهند.

سیم کارت ای سیم eSIM

ای سیم مخفف عبارت Embedded SIM و به معنی “سیم کارت جاسازی شده” می باشد. ابعاد آن 6*5 میلیمتر است که نسبت به قبل کاهش یافته . قابلیت جالب ای سیم لحیم شدن آن به مدار گجت در حین ساخت می باشد. قابلیت Remote Provisioning به شما اجازه می دهد تا بتوانید از راه دور سیم کارت را در دستگاه های همراه فعال یا غیر فعال نمائید. و بنحوی محدودیت های سیم کارت های فعلی برطرف خواهد شد.

سیم کارت ای سیم eSIM

اگر شما قصد مسافرت داشته باشید ممکن است تغییر موقعیت جغرافیایی باعث عدم پشتیبانی سیمکارت شما گردد با ای سیم این محدودیت برطرف خواهد شد و گوشی هوشمند تغییر موقعیت جغرافیایی را تشخیص داده و یک شماره از اپراتور محلی در آنجا را به همراه یک طرح پیشنهاد می‌کند. در چند سال آینده اینترنت اشیا باعث می گردد دستگاه هایی که به بازار می آیند بتوانند از طریق خطوط مخابراتی با یگدیگر ارتباط بر قرار سازند.

سیم کارت ای سیم eSIM

و قابلیت های ای سیم بیش از پیش برای کاربران مشخص خواهد شد. پیش بینی می شود بدلیل پشتیبانی شرکت های بزرگ ساخت گجت های الکترونیکی از esim در آینده این سیمکارت جای خود را بیشتر باز کند و سیمکارت های معمولی در طول زمان از رده خارج شوند. از این رو شرکت ایرانسل نیز درحال فراهم سازی بستر استفاده از ای سیم می باشد.

سیم کارت ای سیم eSIM

سیم کارت ای سیم eSIM

 

م.خاشعی

سریع‌ترین هارد دیسک 12 ترابایتی سیگیت

روز گذشته کمپانی سیگیت از سریع و پرظرفیت ترین هارد دیسک دسکتاپی خود رونمایی کرد. سریع‌ترین هارد دیسک 12 ترابایتی سیگیت که مخصوص کامپیوترهای دسکتاپ می باشد  BarraCuda Pro HDD نام دارد. حالا سیگیت از نظر ظرفیت نگهداری اطلاعات از نزدیک ترین رقبای خود یک سر و گردن بالاتر ایستاده است. امروزه با توجه به حجم بالای اطلاعات تولید شده نیاز به رسانه های ذخیره سازی با ظرفیت بالا بیشتر احساس می شود.

سریع‌ترین هارد دیسک 12 ترابایتی سیگیت

کمپانی سیگیت علاوه بر هارددیسک مدل بالا از دو مدل IronWolf و IronWolf Pro  نیز رونمایی کرد. مت رادلِج معاون ارشد بازاریابی کسب و کار در شرکت سیگیت اذعان نمود : مشتریان و شرکای تجاری ما به دیسک های ذخیره سازی با ظرفیت بالا نیاز دارند و ما سعی می کنیم این نیاز را برطرف سازیم. هر بار که تحول بزرگی در ظرفیت های هارد دیسک ها رخ می دهد فکر ظرفیت بالاتر برای مشتریان کمی دشوار خواهد بود.

سریع‌ترین هارد دیسک 12 ترابایتی سیگیت

با پدید آمدن دوربینهای 4K برای ذخیره سازی فیلم و تصویر های حجیم مانند عکس و ویدیوهای 360 درجه نیاز به هارددیسک های ظرفیت بالا بشتر احساس می شود. شما دیگر قادر به ذخیره سازی فیلم و تصاویر با کیفیت بر روی هاردهای قدیمی نیستید و بایستی از تکنولوژی های جدیدتر بهره ببرید. البته شرکت سیگیت بایستی منتظر بماند تا برگه های برنده رقبایش رو شود و در این چالش رقابتی مفید صورت گیرد.

سریع‌ترین هارد دیسک 12 ترابایتی سیگیت

اکنون شما قادرید تا هر سه هارد دیسک ۱۲ ترابایتی IronWolf، IronWolf Pro و BarraCuda Pro  را در سرتاسر جهان سفارش دهید.  هارد 12 ترابایتی سیگیت با سرعت 7200 دور در دقیقه گردش می‌کند و دارای  256 MB حافظه کش می باشد. برآورد می گردد این هارد با قیمت 530 دلار  در دسترس خریداران قرار گیرد. هم اکنون عنوان سریعترین و پرظرفیت ترین هارددیسک جهان متعلق به شرکت سیگیت می باشد و ما منظر خبر های جدید در آینده هستیم.

سریع‌ترین هارد دیسک 12 ترابایتی سیگیت

سریع‌ترین هارد دیسک 12 ترابایتی سیگیت

م.خاشعی

بررسی مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming

ایسوس یکی از بزرگترین و بهترین شرکت های تولید کننده سخت افزار در دنیاست این شرکت با سابقه خوبی که در زمینه طراحی و تولید مادربرد دارد توانسته هوادارانی در سراسر دنیا برای خود در پیدا کند. ما در این مقاله قصد معرفی و بررسی مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming را داریم. همانطور که در عنوان این مادربرد مشخص می باشد از کلمه Gaming استفاده شده که در حالت عامیانه قدرت و توانایی بالای آن برای انجام بازی ها با توجه به پردازش سنگین شان را نشان می دهد.

بررسی مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming

این مادربرد جزء مادربردهای میان رده به بالا , با سوکت LGA2066 و چیپست Intel X299 دسته بندی می شود. طراحی ظاهری زیبا و داشتن امکانات خوب آن را جزء محبوب ترین ها برای مشتریان دسته بنده کرده است. در سال های اخیر شرکت AMD توانسته سهم بیشتری از بازار پردازنده ها را از آن خود کند و اینتل با عرضه سری های پردازنده‌ با معماری Kaby Lake-X و Skylake-X خواسته خود را بهتر نشان دهد.

بررسی مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming

ایسوس از چندی پیش در جدیدترین سری مادربردهای ROG اقدام به افزودن سری ROG STRIX نمود. این مادربرد از نظر ظاهری و کیفیت میراث دار سری ROG است. و با حذف برخی امکانات سعی شده تا قیمت را به حداقل ممکن و البته با همان کیفیت برساند. تا همه اقشار گیمر بتوانند از آن استفاده کنند. مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming نیز یکی از همین سری مادربرد 350 دلاری است جذاب و خوش ظاهر است.

بررسی مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming

از جمله ویژگیهای این مادربرد عبارتند از :

 • کیفیت بالای ساخت در حد سری ROG
 • نورپردازی خیره کننده ASUS Aura Sync
 • ساپورت ماژول‌های 4 کاناله حافظه DDR4 با فرکانس بیش از 4133MHz
 • ساپورت هر دو کانفیگ 3 گانه Multi-GPU NVIDIA® 3-Way SLI و AMD 3-Way CrossFireX
 • برخورداری از دو اسلات M.2 Socket 3 X4 32Gb/s با قابلیت ساپورت تجهیزات ذخیره سازی با رابط PCIe و SATA
 • دارای دو پورت USB 3.1 Gen2 10Gb/s Type-C/A در پنل پشتی و یک کانکتور مجزا USB 3.1 Gen2 بر روی PCB جهت اتصال به پنل جلویی کیس
 • مجهز به سیستم صوتی مدرن و باکیفیت SupremeFX مبتنی بر Codec صوتی جدید S1220A، آمپلی‌فایر هدفون و پردازش نرم افزاری توسط Sonic Studio III
 • همراه داشتن یکی از آخرین و مدرن‌ترین کنترلرهای شبکه سیمی اینتل Intel® I219-V به همراه رابط بی‌سیم شبکه از نوع 802.11ac 867Mb/s + Bluetooth 4.2 در کنار کنترل و مدیریت هوشمند توسط نرم افزار گیمینگ GAMEFIRST IV
 • سازگار با سازه‌های جانبی ساخته شده توسط پرینترهای 3 بعدی

بررسی مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming

جعبه مشکی رنگ این مادربرد بر خلاف سری های ROG با با لوگوی STRIX مشخص شده است. بر روی جعبه این مادربرد سعی شده تا تمامی مشخصات فنی برای انتخاب مشتری درج شود. مادربرد  ASUS Rog Strix x299-E Gaming با PCB هشت لایه و داشتن ابعاد 30.5cm x 24.4cm در کلاس مادربردهای ATX طبقه بندی می‌شود و تراکم قطعات در آن بسیار بالاست. در کل می توان نمره قبولی خوبی به این مادربرد برای شکل و ظاهر و امکاناتش نسبت به قیمتش داد.

مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming

مادربرد ASUS Rog Strix x299-E Gaming

 

م.خاشعی

سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake

شرکت اینتل یکی از چند کمپانی بزرگ دنیاست که در زمینه طراحی و ساخت سی پی یو از سالیان قبل فعالیت داشته. این شرکت هر سال با بالابردن فرکانس های پردازنده ها سرعت بالاتری برای آنها به ارمغان می آورد و سری های جدیدی از cpu  را روانه بازار می کند. نسل های متوالی سی پی یو های ارائه شده در بازار همیشه با نامهای متفاوت معرفی شده و سرعت و قدرت بالاتری نسبت به قبل داشته اند. ما در این مقاله به بررسی نسل جدید پردازنده به نام سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake خواهیم پرداخت .

سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake

 

شرکت اینتل به رسم دیرینه خود پس از حدود 2 سال از نسل جدید پردازنده های خود رونمایی کرد . سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake با تکنولوژی ساخت 14 نانومتری تولید شده به رغم تغییرات کم آن نسبت به اسکای لیک اما اصلاحاتی برای بهینه تر شدن داشته تا قدرت و مصرف بهتری نسبت به نسل قبل داشته باشد. مدل های مختلف این پردانده ها را با رقم 7 نشان می دهند یک عدد چهار رقمی که با عدد 7 شروع می شود. بطور مثال core i7 7700

سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake

سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake مخصوص دسکتاپ سه دسته بندی مشخص دارند.

با پسوند K : این سی پی یو ها نسبت به پردازنده های هم نسل خودشون کلاک پالس سریع تری دارند. و مطمئنا مصرف برق بیشتر و نیاز به سیستم خنک کننده قوی تری دارند. (TDP بالاتری دارند)

با پسوند T : این دسته از سی پی یو ها توان کمتری نسبت به دو دسته دیگر دارند و مصرف انرژی پایین تری نیز دارند.

بدون پسوند : دسته بدون پسوند مابین دسته K و T قرار دارد و حد وسطی از پردازش و مصرف را داراست.

سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake

سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake ویژه لپ تاپ نیز دارای سه دسته هستند.

با پسوند HQ : HQ مخفف High performance Quad core و به معنی پردازنه چهار هسته ایی به عملکرد بالاست که در لپ تاپ های مورد استفاده برای کارهای مالی مدیا و پردازش سنگین تر استفاده می شود.

با پسوند U : u مخفف Ultra low power به معنی خیلی کم مصرف است که برای کارهای معمولی مناسب می باشد.

با پسوند Y : پردانده های با نشان Y به معنی خیلی خیلی کم مصرف است که بیشتر برای تبلت ها و موبایل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake

سی پی یو کیبی لیک Kaby Lake

شما می توانید از این پردازنده بر روی مادربرد هایی با سوکت 1151 استفاده کنید. چیپستی که شرکت اینتل برای این سری از پردازنده ها معرفی کرده چیپست سری 200 شرکت اینتل می باشد. البته پردازنده های کیبی لیک می تواند با آپدیت چیپست سری 100 اینتل هم کار کند. این نسل از پردازنده ها فقط قابل استفاده با ویندوز 10 به بعد است بنحوی که درایور های آن برای ویندوزهای 7 و 8 وجود ندارد. لازم بذکر است بیان شود این پردازنده از حافظه رم DDR3 نیز پشتیبانی می کند.

م.خاشعی