دسته‌ها
گجت

میکرو روبات‌ جدید هاروارد

دانشگاه هاروارد از جمله معتبرترین دانشگاه های بزرگ دنیاست که محققان زیادی در زمینه های مختلف در آن فعالیت دارند. محققان این دانشگاه در سال 2013 میکرو روباتی را به نام روبوبی Robobee معرفی کرده و در سال 2016 آن را توسعه دادند. میکرو روبات‌ جدید هاروارد روباتی کوچک ولی بسیار کاربردی است که هم می تواند داخل و هم خارج از آب فعالیت کند.

میکرو روبات‌ جدید هاروارد

روبوبی Robobee اکنون قابلیت های جدیدتری پیدا کرده که امیدی برای ساخت میکرو روبات های جدید است. این ربات زنبوری جالب از نیروی ثابت برای چسبیدن به دیوار استفاده می کند. روبوبی Robobee قادر است پرواز کرده , به داخل آب شیرجه بزند و دوباره به هوا پرواز کند. طراحی روبوبی بسیار پیچیده است بطوری که طول آن فقط دو سانتی متر وزن آن یک پانزدهم یک سکه‌‌ یک پنی است.

میکرو روبات‌ جدید هاروارد

برای چنین جثه کوچکی شنا و نفوذ در آب کاری بسیار دشوار است. محققان دانشگاه هاروارد و دانشکده‌ مهندسی A. Paulson برای عملکرد صحیح این روبات مکانیزم های جدیدی را ابداع کرده اند . برای اینکار ابتدا سرعت‌های چرخش صحیح بال‌های روبات در آب و هوا را محاسبه کرده و سپس با استفاده از مدل سازی و ترکیبی از داده های تجربی , سرعتی را برای طی مسیرهای هوایی و درون آبی  مناسب تخمین زده.

میکرو روبات‌ جدید هاروارد

پس از آن بر این چالش فائق آمدند که چگونه روبوبی می‌تواند با شکست کشش سطحی، از آب خارج شود. عملکرد آن در این حالت بدین صورت است که ربات با شنا به سمت سطح، آب را در یک محفظه‌ رانشی جمع کرده سپس یک صفحه‌ الکترولیت داخل محفظه، آب را به اکسی‌هیدروژن تبدیل کرده که نیروی رانشی بیشتری برای خارج شدن بال‌های روبات از آب فراهم کند. پس از آن یک جرقه‌زن در محفظه‌ اکسی‌هیدروژن را مشتعل و آن را به سوختی تبدیلی می‌کند که انرژی مورد نیاز برای بازگشت به هوا را به روبوبی می‌دهد.

از جمله کارهایی که می توان به میکروروبات ها واگذار کرد , عملیات تحقیقاتی در حوادث و سوانح طبیعی مانند زلزله است که انجام آنها برای انسان ها و دیگر ربات های بزرگتر میسر نیست.

میکرو روبات‌ جدید هاروارد
میکرو روبات‌ جدید هاروارد

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *