اولین سلفی جهان

اولین سلفی جهان بصورت دقیق مشخص نیست ولی عکس های سلفی قدیمی نسبتا زیادی موجود است که اهمیت عکس سلفی Selfie را در سال های ابتداعی اختراع دوربین های عکاسی مشخص می کند. شاید دانستن اینکه چه کسی اولین عکس سلفی دنیا را گرفته زیاد هم مهم نباشد زیرا وسایل عکاسی در آن زمان برای همه مهیا نبوده. فرهنگستان زبان و ادب فارسی در زبان فارسی معنی عکس سلفی را خود عکس معرفی کرده است.

اولین سلفی جهان

اولین سلفی جهان

فارغ از نوع زبان و گویش و فرهنگ شما امروزه واژه سلفی Selfie برای هر کسی آشناست. با وجود تلفن های هوشمند که به دوربین های عکاسی قدرتمندی مجهز می باشند , گرفتن عکس های سلفی برای اکثر مردم امکان پذیر گشته. این واژه در حدود ۵ سال است که بین مردم رواج پیدا کرده ولی تارخچه گرفتن عکس های سلفی به سال ها قبل بر می گردد.

اولین سلفی جهان

اولین سلفی جهان

در نخستین سال های ساخت دوربین های عکاسی , بدلیل حجم و اندازه بالای آنها امکان گرفتن عکس های سلفی کمتر وجود داشته. بر طبق منابع مستند در سپتامبر ۲۰۰۲ شخصی به نام هوپی نخستین بار واژه سلفی را پس از گرفتن عکس از خود استفاده نموده. وی در توضیحات عکس خود نوشته ” به‌ خاطر فوکوس شرمنده‌ام , این یک عکس سلفی است ” . البته این به معنی گرفتن اولین عکس سلفی دنیا نیست.

اولین سلفی جهان

اولین سلفی جهان

بر پایه آخرین نتایج تحقیقات در این زمینه در سال ۱۸۳۹ شخصی آمریکایی به نام رابرت کرنیلیس با قرار گرفتن تقریبی ۱۵ دقیقه مقابل دوربین عکاسی , عکسی سلفی از خود به ثبت رسانده. این عکس پس از سالها در دست محققان قرار گرفته که با وجود کیفیت پایین ارزش بالایی دارد.

اولین سلفی جهان

اولین سلفی جهان

در سال ۱۸۵۰ تصویری از عکاس پیشگام و مشهور سوئدی به نام اسکار رجلندر در تاریخ به عنوان گران قیمت ترین عکس سلفی تاریخ به ثبت رسیده . چرا که این عکس در سال های بعد به قیمت ۱۱۵۰۰۰ دلار بفروش رسید.

اولین سلفی جهان

اولین سلفی جهان

نخستین عکس سلفی گروهی که محققان از آن مطلع هستند در دهه ۱۹۲۰ میلادی توسط عکاسان شرکت بایرون در پشت‌ بام ساختمانی در شهر نیویورک امریکا به ثبت رسیده. استودیو‌ بایرون از معروفترین استودیو‌های عکاسی زمان خود در نیویورک به حساب می آمد.

اولین سلفی جهان

اولین سلفی جهان

اما مطمئنا اولین عکس سلفی ایرانی ( خود عکس ) توسط ناصر الدین شاه گرفته شده. او علاقه زیادی به عکاسی داشته. در اکثر عکس های وی تصاویر زنان حرمسرا و خواجه ها به چشم می خورد.

 

پارسا معتمد

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *