دسته‌ها
متفاوت

وام ازدواج

ازدواج برای جوانان یکی از بزرگترین مراحل زندگی شان است که برای هزینه های آن بایستی برنامه ریزی کنند. دولت برای کمک به آنها وامی را با عنوان وام ازدواج در نظر گرفته که هر چند مقدار زیادی نیست ولی بدلیل شروع زندگی , تاثیر مهمی در هزینه های زوجین دارد. از این رو سامانه ایی برای آن در نظر گرفته شده است که با مراجعه به آدرس ve.cbi.ir می توانند از اخبار آن مطلع شوند.

وام ازدواج
وام ازدواج

مقدار وام ازدواج در سال های مختلف برای زوجین متفاوت بوده و هر چند سال یکبار سعی شده این میزان افزایش یابد. همچنین در زمان این وام همیشه مشخص نبوده و در برخی مواقع عروس و داماد ها بایستی برای دریافت وام مدت زمانی را منتظر می بودند. بدین منظور پس از جاری شدن عقد رسمی زوجین می توانند با در درست داشتن مدارک لازم و پر کردن فرم ثبت نام به آدرس ve.cbi.ir/tasreq.aspx برای دریافت وام پروسه اخذ وام را آغاز نمایند.

وام ازدواج
وام ازدواج

ممکن است بانک مرکزی زمان خاصی را برای رسیدگی به امور وام ازدواج تعیین کند که زوج ها بایستی تعلل نکرده و در زمان مشخص اقدام به انجام امور مربوطه کنند. به عنوان مثال در سال 1396 بانک مرکزی از اول مرداد ماه تا پایان شهریور طرح ضربتی وام را در جریان انداخت تا بتواند تسهیلاتی به حدود 500 هزار زوج را ساماندهی کند.

وام ازدواج
وام ازدواج

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام به شرح زیر است, که باستی ابتدا تهیه گردد و سپس از طریق سامانه قید شده  ( ve.cbi.ir )  اقدام گردد.

  • اصل و کپی سند ازدواج
  • اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین
  • اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین
  • اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) زوجین
  • اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) ضامن
  • کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین
  • کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام
وام ازدواج
وام ازدواج

به هر یک از زوجین براساس تبصره 29 قانون بودجه سال 1395، مــبلغ 100 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد. مدت بازپرداخت تسهیلات 48 ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می‌باشد. نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4 درصد تعیین می‌گردد.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *