دسته‌ها
متفاوت

اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی Resilient Economy راهکارهایی برای مقابله با تحریم های اقتصادی یک کشور می باشد. در این مدل اقتصادی سعی می گردد کمترین وابستگی به خارج از کشور لحاظ گردد. ممکن است به دلایلی صادرات و واردات به یک کشور به دلیل تحریم ها با مشکلاتی روبرو باشد که دولتمردان سعی می کنند از این رویکرد بهره ببرند. این موضوع بیشتر در مورد کشورهایی اتفاق می افتد که منابع مالی شان وابسته به یک محصول (مانند نفت) باشد.

اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی را اینگونه می توان بیان کرد که ابتدا حوزه های فشار اقتصادی تشخیص داده می شود و سعی در بی اثر نموده آن می گردد , و در صورت توان آن حوزه های فشار را تبدیل به فرصت اقتصادی می کنند. در این الگوی اقتصادی سعی می گردد نیاز های جامعه وابسته به خارج از کشور نباشد و توان دولت بر تولید داخلی و ملی بیشتر می شود.

اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی

طبق بیانات رهبر عزیزمان , دشمن با اقتدار جمهوری اسلامی ایران مخالف است و ما باید سعی کنیم عناصر قدرت کشورمان را افزایش دهیم از جمله آنها علم و قدرت دفاعی است. قدرت اقتصادی بگونه ایی باید باشد که وابستگی به کشوری نداشته باشیم . ما با سرمایه گذاری کشورهای دیگر موافقیم ولی نباید به گونه ایی باشد که کسی بتواند اقتصاد ما را متاثر کند. ستون مورد اعتماد اقتصادی بایستی داخلی باشد . اقتصادی درون زا و با قدرت. اقتصاد مقاومتی در کلام رهبری کاملا بصورت واضح تشریح گردیده تا نخبگان بتوانند مسیر مشخصی را انتخاب نمایند.

اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی نخستین بار در سال 2007  پس از محاصره غزه توسط اسرائیل بیان شد. این در حالی بود که غزه پس از محاصره اشغالگران اسرائیلی قادر به صادرات محصولات کشاورزی خود از جمله توت فرنگی نبودند. در ایران معاصر نیز نخستین بار واژه اقتصاد مقاومتی توسط رهبر عزیزمان بیان شد گرچه سابقه این الگوی اقتصادی به دوران قاجار باز می گردد.

اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی

در این الگوی اقتصادی تبدیل فشار های به فرصت بسیار تاکید می گردد. این مسئله معمولا در قبال کشورهایی که مورد تحریم های اقتصادی قرار می گیرند بیان می شود. اقتصاد مقاومتی را اقتصادی برون نگر و درون زا است ولی درون‌گرا نیست. این الگوی اقتصادی بایستی کاملا انعطاف پذیر باشد تا بتوان از تمام ظرفیت های موجود برای رسیدن به ارزشها و منافع اقتصادی بهره برد. انعطاف پذیر به اقتصاد یک کشور در مقابله با شوک های احتمالی از طرف دشمنان بسیار کمک خواهد نمود. در چنین شرایطی با نام خداوند متعال بایستی عظم حرکتی بزرگ را آغاز نمائیم.

اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی

مقاوم بودن اقتصاد , استفاده از همه‌‌ ظرفیتهاى دولتى و مردمى , حمایت از تولید ملى , مدیریت منابع ارزى و مدیریت مصرف از جمله رئوسی هستند که بایستی در این الگوی اقتصادی توجه ویژه ایی به آن داشت. اقتصاد ریاضتی با مقاومتی کاملا متفاوت است.  اقتصاد مقاومتی مقاله های متفاوتی برای پاسخ به این پرسش دارد.  البته اهداف اقتصاد مقاومتی در کلام رهبری کاملا مشخص گردیده.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *