دسته‌ها
متفاوت

محسن حججی

شهید محسن حججی از شهدای مدافع حرم متولد 21 تیر ماه 1370 در نجف‌ آباد اصفهان بود. وی با حضور در عملیات مستشاری از طرف سپاه پاسدارن ایران در بین مرد سوریه و عراق توسط نیروهای تروریستی داعش در روز هجدهم مرداد نود و شش به اسارت گرفته شد و پس از 2 روز جام شهادت را نوشید و به دیار باقی شتافت. یاد و خاطره این بزرگوار همیشه بین مردم ایران گرامی خواهد ماند.

محسن حججی
محسن حججی

نخستین بار خبرگزاری اسپوتنیک نیوز به نقل از رسانه ای داعشی خبر اسارت محسن حججی را منتشر نمود . پس از آن داعش در پی انتشار فیلمی ادعا نمود حججی را اسیر کرده و آن را به شهادت رسانده. حججی دهمین عزیز شهید لشکر زرهی ۸ نجف اشرف است که در پی حضور مستشاری به دست یزیدیان تروریست داعش در خاک سوریه به دیدار حق شتافت.

محسن حججی
محسن حججی

وی پس از شهادت از ناحیه پهلو زخمی شده بود و توسط داعشیان مزدور در مناطق مختلف چرخانده شده بود. در پی شهادت او پیکر پاکش با 350 تن از داعشیان مبادله شد. در این خصوص حزب الله لبنان کمک به باز پس گیری پیکر حججی از دست داعشیان نمود. داعش در پی توافق آتش بس با ارتش سوریه و لبنان پیکر پاک شهید حججی را تحویل داد . سپاه پاسداران پس از تحویل پیکر حججی و انجام آزمایشات دی ان ای بعد از 1 ماه و همزمان با ماه محرم آن را به ایران منتقل نمود.

محسن حججی
محسن حججی

شهادت محسن حججی باعث اتحاد بیشتر ایرانیان گشت. بسیاری از شخصیت‌های هنری, سیاسی و اجتماعی ایران , درباره او اظهار نظر کردند و شهادتش را به مردم ایران تسلیت گفتند. موجی از اتحاد عمومی و انزجار داعشیان بین مردم ایران شکل گرفت. در این مسیر چندین شعر و ترانه درباره او سروده و ضبط شد هنرمندان زیادی مانند حسن روح الامینی تصاویر زیبایی از این شهید بزرگوار نقاشی کردند.

محسن حججی
محسن حججی

از جمله دیگر کارهای فرهنگی که در رابطه با شهادت محسن حججی انجام گرفت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • برگزاری جشنواره شعری با عنوان “حماسه چشمهایش” در استان بوشهر
  • ساخت چندین قطعه موسیقی در مدح شهید بزرگوار
  • ساخت تندیس وی توسط شورای شهر تهران
  • تولید سریالی فاخر از زندگی نامه محسن حججی توسط شبکه 1 صدا و سیما
  • رونمایی از دو نرم‌افزار “سر به راه” و  “سر بلند” در رابطه با شهید حججی
محسن حججی
محسن حججی

در رابطه با شهادت شهید حججی افراد سرشناس زیادی سخنرانی کردند ولی از همه مهمتر سخنان رهبر معظم انقلاب در ملاقات با خانواده می بود . ایشان فرمودند :

شهید خیلی هستند… لکن یک خصوصیتی در این جوان وجود داشته، اخلاص این جوان و آن نیت پاک این جوان و به موقع حرکت کردن این جوان و نیاز جامعه به این‌جور شهادتی، این موجب شده که خدای متعال، نام این جوان شما را، شهید شما را، بلند کرد؛ بلندمرتبه کرد

محسن حججی
محسن حججی

مراسم بزرگداشت شهید حججی در بسیاری از شهرهای ایران از جمله تهران , اصفهان , اردبیل , رشت , بیرجند , یزد , مشهد , اهواز , قم , نجف آباد , گرمسار , جاسک و دلوار برگزار گردید. با تصویب شورای شهر مشهد نام یکی از میدان‌ های اصلی این شهر بنام شهید محسن حججی نامگذاری می‌گردد شورای شهر قم نیز تغییر نام یک خیابان اصلی بنام وی را تصویب نمود . دانشگاه آزاد نجف آباد نیز بنام وی نامگذاری خواهد شد.

محسن حججی
محسن حججی

زندگینامه محسن حججی , فرزند و همسر محسن حججی یادگاران او برای مردم ایران هستند و ما با هر بار دیدن عکس سر بریده محسن حججی بایستی به یاد فداکاری او و شهدای مدافع حرم بیافتیم . روح این شهید مدافع حرم در جوار حضرت حق آرامش یافت.

 

امیر سعادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *