دسته‌ها
متفاوت

محمد بن سلمان

محمد بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود متولد سال ۱۹۸۵ , ولیعهد , وزیر دفاع عربستان و همچنین رئیس دربار سلطنتی و عضو آل سعود است. او به عنوان قدرت اصلی دربار ملک سلمان پادشاه عربستان شناخته می شود. بن سلمان در دانشگاه حقوق ملک سعود ریاض تحصیل کرده او در سال 2009 هم به عنوان فرماندار ریاض و هم به عنوان مشاور ویژه سلمان فعالیت می کرد. در سال 2015 با رسیدن پدر به تخت پادشاهی , محمد وزیر مشاور و نیز رئیس شورای توسعه و اقتصاد وی شد. با رسیدن پدر به قدرت بن سلمان نیز پادشاه شرکت ملی نفت سعودی ( آرامکو ) شد.

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان

شاهزاده عربستان در سال 1985 در جده متولد شد. نام مادرش فهده بنت سلطان و نام پدرش ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه فعلی عربستان سعودی است. محمد بزرگترین پسر ملک سلمان از زن سوم او محسوب می گردد. او از تک همسر خود چهار فرزند ( دو دوختر و دو پسر ) دارد. وی از سال 2009 فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز کرد و توانست ولیعهد فعلی عربستان گردد. محمد نشان داده که مهره اصلی عربستان شده و در طراحی سیاست های کلی جزیره عرب تاثیر گذار است.

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان

عملیات طوفان قاطع در یمن اولین فعالیت وی در چهارچوب وزیر دفاع بودنش بحساب می آید. این عملیات به اصطلاح علیه شورشیان حوثی در یمن بوده که درگیر جنگ داخلی شده اند. وی در این مرحله به جهان نشان داد که عربستان به پشتوانه کشورهای غربی مانند امریکا و انگلستان چه فجایعی را می تواند رقم بزند.از گرسنگی و قحطی تا بمباران مناطق غیر نظامی همه نشان از با اعتنایی وی به حقوق بشر جهانیست. بیوگرافی محمد بن سلمان نشان داده که خود حامی شورشیان افراطی است.

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان

جنگ عربستان علیه یمن به مدیریت محمد بن سلمان آل سعود بی تجربه میلیاردها دلار هزینه برای کشورش بدنبال داشته و به زعم کارشناسان بین المللی دستاورد مفیدی برای کشورش بدنبال نداشته. محمد بن سلمان طبق اتفاقاتی غیر شفاف جانشین امیر محمد بن نائف, برادر زاده پادشاه عربستان شد کسی که تا قبل از او ولیعهد این کشور بوده‌ محسوب می گشت.

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان

ولیعهد عربستان مانند برخی از زمامداران حکومت صعودی رابطه ایی سرد با کشور عزیزمان ایران داشته و در اقداماتی خصمانه سعی کرده با گردآوری برخی از کشورهای عرب حوزه خلیج همیشه فارس ایران را منزوی کند. وی در سال 2017 با بی شرمی تمام رهبر ایران را هیتلر زمانه خواند. این درحالیست که حکومت عربستان جنایاتی بس شنیع در یمن و عربستان در کارنامه سیاه خود به ثبت رسانده.

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان

اعتماد ساده لوحانه سیاستمداران عربستان به آمریکا باز هم تکرار شده و محمد نیز در کش و قوس حوادث جهان به کشوری که باها پشت او را خالی کرده اعتماد نمود. این بار با خرید میلیارها سلاح از غرب بویژه آمریکا سعی در خوش خدمتی به دولت مردان واشنگتن نمود.

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان

بن سلمان نشان داده طرز فکرش به غرب نزدیک تر از هویت عربی وی است . او اصلاحات زیادی در عربستان انجام داد از جمله آنها می توان به اجازه رانندگی زنان , حق ورود به استادیوم , حق انتخاب پوشش و … اشاره نمود. محمد بن سلمان سعی دارد تابوهای گذشته عربی خود را بشکند و به جمع کشورهای مدرن جهان بپیوندد.

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان

در سال 2017 بن سلمان , شاهزاده ولید بن طلال , میلیاردر سعودی و 40 نفر از امیران و وزیران حکومتی را به دلیل اتهامات فساد و پولشویی دستگیر کرد. این در حالی است که زندگی اشرافی وی در صدر اخبار جهان است. به گزارش رسانه ای غربی محمد بن سلمان در حراجی پرتره عیسی مسیح اثر لئوناردو داوینچی را در سال 2017 به مبلغ باور نکردنی ۴۵۰ میلیون دلار خریداری کرد. ارتباط نزدیک وی با دونالد ترامپ حاشیه امن حباب واری را برایش ایجاد نموده.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *