دسته‌ها
متفاوت

کیک‌ استارتر

کیک‌ استارتر Kickstarter یک شرکت آمریکایی است که از ایده های نو و خلاق افراد پشتیبانی می کند. این ایده ها معمولا برای برطرف کردن مشکلات روزمره طراحی و پیاده سازی می شوند. هیچ محدودیتی در نوع ایده وجود ندارد و هر کسی می تواند در زمینه های فناوری , مد و پوشاک, طراحی , موسیقی , بازی , هنر و … ایده خود را مطرح کند تا برای آن جذب سرمایه عمومی یا کراود فاندینگ  (Crowd funding )  صورت گیرد.

کیک‌ استارتر
کیک‌ استارتر

هر کسی می تواند با ثبت نام در سایت کیک استارتر  ایده خود را به اشتراک بگذارد و برای آن سرمایه گذار پیدا کند. تا بتواند آن را به تولید انبوه برساند. شاید باورکردنی نباشد ولی جالب است بدانید تا به حال بیش از 100 ایده و پروژه خلاقانه که در سهولت زندگی همه نقش مهمی داشته اند از طریق این کمپانی تامین مالی شده اند. کیک‌استارتر رسالت خود را در شعارش : “ماموریت ما کمک به آوردن پروژه‌های خلاقانه به زندگی روزمره است” می داند.

کیک‌ استارتر
کیک‌ استارتر

 

پایه فعالیت سیستم‌هایی همچون کیک استارتر و ایندیگوگو مبتنی بر پاداش است. بر این اساس تامین‌ کنندگان مالی پروژه های نو آورانه به ازای پشتیبانی خود پاداشی دریافت می‌کنند. البته برخی دیگر از سیستم ها مانند فاندیبل اساس کارشان سرمایه محور است. این بدان معناست که تامین کنندگان مالی میزان مشخصی از سهام شرکت را دریافت می کنند . تمامی این سیستم ها بر پایه اصل معامله برد / برد بنا شده است.

 

کیک‌ استارتر
کیک‌ استارتر

اگر کسی در گوشه ایی از جهان ایده ایی خلاق داشته باشد . شاید به تنهایی نتواند آن را به عمل برساند از این رو بستر هایی معتبر مانند کیک استارتر با در نظر گرفتن کیفیت و تبلیغ مناسب شرایطی را فراهم می آورند تا استارت آپ های کوچک به موفقیت های بزرگ دست یابند. معرفی کننده گان ایده باید برای موفقیت خود مسائلی را رعایت کنند که ممکن است در روند کاری آنها بسیار موث باشد.

 

کیک‌ استارتر
کیک‌ استارتر

معرفی کنندگان پروژه باید توجه داشته باشند که افراد سرمایه گذار مایل به حمایت از پروزه های میلیون دلاری هستند. و با مطرح کردن پروژه خود نمی توانند براحتی 30 /40 /50 هزار دلار سرمایه بدست آورند. آنها باید توجه خود را بر نحوه قیمت گذاری و سطوح پاداش برای تامین کنندگان مالی بیشتر متمرکز کنند. البته جذابیت محصول و منحصر به فرد بودن آن , همچنین تعریف مخاطبان محصول می تواند تمام معادلات را تغییر دهد.

 

کیک‌ استارتر
کیک‌ استارتر

از دلایل موفقیت پروژه ها برای جمع آوری منابع مالی رعایت جزئیات است. بطور مثال باید یک ارائه کننده پروژه فیلمی مناسب از محصول خود بسازد. در این ویدئو شما باید شکل و شمایل اولیه محصول خود را بصورت کامل نشان داده تا سرمایه گذار متقاعد به سرمایه گذاری شود. صاحب پروژه باید عکس ها و تصاویر جالبی از پروژه خود تهیه کند تا بتواند براحتی محصول شما را بررسی نماید. هیچ وقت نگران دزدیده شدن ایده خود نباشید چرا که فقط شما ذوق رسیدن به هدفتان را دارید. کسب و کار اینترنتی مبتنی بر ارائه محصول یا محصولات در یک بستر مشخص و قابل اعتماد است. شرکت هایی سعی کردند برای رشد استارت آپ های بومی در ایران کیک استارتر فارسی یا کیک استارتر ایرانی را راه اندازی کنند ولی با این وجود تا بحال اقبال چندانی نداشته اند. به دلیل تحریم های جهانی , ثبت نام در کیک استارتر و استفاده از آن برای کاربران ایرانی کمی مشکل است.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *