دسته‌ها
متفاوت

پرچم ایران

پرچم ایران Flag of Iran مانند پرچم هر کشوری نشان از هویت و فرهنگ آن کشور دارد. تاریخچه پرچم ایران به هزاران سال قبل بر می گردد و مطمئنا با شکل و رنگ کنونی بسیار متفاوت بوده. در هر سلسله تغییرات اندک و برخی اوقات تغییرات بیادی بر روی پرچم ایران صورت گرفته. پرچم ایران قدیم و پرچم فعلی برای ایرانیان مقدس بوده و باعث افتخار ماست. همانگونه که اطلاع دارید پرچم فعلی ایران از سه رنگ سبز و سفید و قرمز با معانی مشخص تشکیل شده.

پرچم ایران
پرچم ایران

پرچم فعلی ایران پرچمی با تغییرات از دوره قاجار است. سه رنگ سبز به نشانه پایبندی ایرانیان به مذهب و دین اسلام , رنگ سفید به نشانه صلح و دشمنی نورزیدن به سایر کشورها و رنگ قرمز به نشانه جنگ با کسانی که به خود جرات حمله به ایران را بدهند. نشان الله در مرکز این پرچم برای تاکید بر محوریت و اولویت دین الله در ایران است که با 22 کلمه لا اله الا الله در اطراف رنگ ها به نشانه پیروزی جمهوری اسلامی در 22 بهمن تزئین شده.

Flag of Iran
Flag of Iran

پرچم دوران هخامنشی به احتمال زیاد عقابی با بال‌های گشوده با قرص خورشیدی در پشت سر عقاب بوده‌است و در زمان اشکانیان پرچمی استفاده می‌شد که به خورشید مزین بوده‌است. منبع عمده ما از نشانه‌های اشراف دوره ساسانی و درفش‌های روزگار ساسانی، کتاب شاهنامه فردوسی و منابع اسلامی است. همچنین، تعداد هجده مهر مربوط به دوره ساسانی که در اطراف دریاچه خوارزم پیدا شده و سنگ‌نوشته‌های ساسانی و پاره‌ای اشارات موجود در منابع رومی آگاهی‌هایی در این زمینه به ما می‌دهند. در سده‌های آغازین پس از اسلام، رنگ سیاه رنگ خلفای عباسی و پیروان و طرفداران آن‌ها بوده و رنگ‌های سبز و سفید نیز رنگ موردعلاقه در پرچم‌های مخالفان عباسیان، مانند علویان،علویان، فاطمیان مصر و شورشیان ایرانی بوده‌است. از حدود سده نهم هجری (پانزدهم میلادی) نشان شیر و خورشید نشان محبوبی در پرچم‌های ایران بوده‌است. این نشان در دوره‌های مختلف و نزد سلسله‌های شاهیِ مختلف به صورت‌های متفاوتی تعبیر شده‌است.

تاریخچه پرچم ایران
تاریخچه پرچم ایران

پیش از انقلاب اسلامی، ایران دارای سه پرچم بود:

  • پرچم با علامت شیر و خورشید
  • پرچم بدون علامت شیر و خورشید
  • پرچم نظامی
تصویر پرچم ایران
تصویر پرچم ایران

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *