دسته‌ها
متفاوت

اصفهان نصف جهان

اصفهان نصف جهان شهری بسیار زیبا و با قدمت چند هزار ساله در مرکز ایران واقع شده است. تاریخچه اصفهان به چند هزار سال قبل بر می گردد که بدلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی , آن توجه بسیاری از حکومت ها را در طول تاریخ به خود جلب نموده است. جمعیت شهر اصفهان بیش از 3 میلیون نفر است که یکی از دلایل کلان شهر شدن آن وسعت و جمعیت بالای آن بحساب می آید. نقشه اصفهان در طول تاریخ تغییرات بسیاری داشته است که اصفهان امروز را بسیار متفاوت تر از قبل ساخته.

اصفهان نصف جهان
اصفهان نصف جهان

تاریخچه اصفهان به دوران قدیم چند هزار ساله بر می گردد. اما رونق اصلی آن در دوران حکومت پادشاهان صفوی شکل گرفت این امر تا بحدی بود که اصفهان برای چندین سال پایتخت ایران بود. امروزه نیز بسیاری از این زیبایی ها مربوط به آن دروان می باشد. البته به رسم قدیمی سلسله پادشاهان که تغییر می کنند بساری از آثار سلسله های قبلی را تخریب می کنند. دراین راستا بسیاری از معماری ها و کاخ های دوران صفویه پس از آن در دوران پادشاهان قاجار تخریب شده.

جمعیت شهر اصفهان
جمعیت شهر اصفهان

با این وجود آثار بسیاری هنوز وجود دارد که از هویت این شهر دفاع می کنند. از جمله این آثار گرانبها می توان به پل های معروف سی و سه پل , پل خواجو , پل شهرستان و … همچنین میدان نقش جهان و آثار پیرامون آن , باغ چهل ستون , باغ هشت بهشت و بسیاری از مراکز دیدنی زیبا اشاره نمود. جمعیت اصفهان در دهه های اخیر بدلیل مهاجرت مردم از شهرستان های اطراف به این شهر بصورت صعودی افزایش یافته که بدلیل عدم وجود زیر ساخت های لازم برای جمعیت بالا , این شهر را در هاله ایی از ازدحام فرو برده.

نقشه اصفهان
نقشه اصفهان

مانند دیگر کلان شهر های ایران نقشه اصفهان در امروز نسبت به اصفهان قدیم بسیار تغییر کرده. اصفهان در سال 2006 به عنوان دومین پایتخت فرهنگی جهان اسلام پس از مکه و در سال 1388 به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و همین‌طور به عنوان پایتخت صنعتی ایران بعد از جدا شدن البرز ازتهران انتخاب شده‌ است. بدلیل وسعت و رونق و زندگی از دیر باز به این شهر لقب نصف جهان را داده اند.

اصفهان امروز
اصفهان امروز

از دیر باز تا کنون نام های مختلفی به این شهر زیبا نسبت داده اند که می توان به نام های الیهودیه , صفاهان ,  جی , رشورجی , سپاهان , سپانه , صفاهون , گابا , گابیان، گابیه , گبی , اسپادانا و نصف جهان اشاره نمود. یکی از نظراتی که بیشتر محققان بر آن اتفاق نظر دارند در این رابطه اصفهان را پیش از اسلام مرکز گرد آوردن سپاهایان برای جنگ می داند به همین دلیل به آن اسپهان می گفتند که در زمان حمله اعراب به ایران بدلیل نداشتن حرف پ در زبان عربی  اسپهان به اصفهان تغییر نام پیدا کرده.

اصفهان امروز
اصفهان امروز

اصفهان یکی از شهر های ایران عزیزمان است و هر که اصفهانی است ایرانی است و هر که ایرانی است یک اصفهانی است. این نسبت برای تمام شهرهای کشور و مردم عزیزمان مصداق دارد. تاریخچه اصفهان به قدمت ایران و تمام شهر ها و فرزندانش است.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *