دسته‌ها
متفاوت

مارادونا

دیگو آرماندو مارادونا Diego Armando Maradona متولد سال 1960 میلادی در آرژانتین است. دیگو مارادونا اسطوره فوتبال آرژانتین و مربی فعلی به عنوان سرشناس ترین چهره فوتبال آرژانتین در جهان شناخته می شود. بیوگرافی مارادونا حاشیه های زیادی داشته که مهمترین آن اعتیاد مارادونا به مواد مخدر می باشد. گل معروف او ( دست خدا ) که در بازی جام جهانی 1986 به انگلستان زده شد و گل دومش در همان بازی به گل قرن معروف گردید.

مارادونا
مارادونا

نظر اکثر منتقدان و کارشناسان فوتبال جهان در رابطه با وی چنین بود : دیگو از بهترین دریبل‌ زنان تاریخ فوتبال جهان , یک بازی‌ ساز فوق‌ العاده با پاس‌های غیرطبیعی و ضربات آزاد بی‌نظیر که در قالب یک سخن می توان آن را شماره ۱۰ واقعی تیم نامید . وی در رای گیری اینترنتی فیفا در سال 2002 به عنوان بهترین فوتبالیست صده بیستم از نظر طرفداران فوتبال جهان شناخته شد.

اسطوره فوتبال آرژانتین
اسطوره فوتبال آرژانتین

شاید تسلط مارادونا به فوتبال ریشه در کودکی وی داشته باشد. او در 8 سالگی برای بدست آوردن خرج زندگی با توپ فوتبال در اماکن عمومی حرکات نمایشی انجام می داد. کمک از این راه به خانواده فقیرش راه پیشرفت آینده اش را هموار ساخت. درخشش مارادونا در دوران جوانی با حضور در تیم های مطرحی چون بوکا جونیورز و پس از آن بارسلونای اسپانیا صورت پذیرفت.

اسطوره فوتبال آرژانتین
اسطوره فوتبال آرژانتین

شاید از تاثیر گذار ترین بازی های جام جهانی بتوان به بازی میان آرژانتین و انگلستان در جام جهانی 1986 اشاره نمود. این بازی بدلیل وجود جنگ و خصومت بین دو کشور بر سر جزایر فالکلند حساسیت خاصی داشت. در این بازی مارادونا 2 گل سرنوشت ساز برای تیمش به ثمر رساند که باعث پیروزی آرژانتین گردید. گل اول معروف به دست خدا که او با دست وارد دروازه کرد و گل دوم که با دریپل 7 بازیکن انگلیسی وارد دروازه پیتر شیلتون نمود.

اسطوره فوتبال آرژانتین
اسطوره فوتبال آرژانتین

بازی تاثیر گذار وی در باشگاه ناپولی ایتالیا توانست این باشگاه را 2 بار در سالهای 1987 و 1989 به قهرمانی لیگ ایتالیا برساند. و با همین تیم در سال 1990 جام یوفا را بدست آورد. در ایتالیا بود که خبر استفاده مارادونا از مواد مخدر در جهان منتشر شد و این مسئله آغازی بر پایان زندگی حرفه ایی وی بود. استفاده کوکائن باعث محرومیت 15 ماهه برای مارادونا از طرف فیفا شد.

مارادونا
مارادونا

در سال های اخیر مارادونا از خود گرایش به ایدئولوژی های دست چپی نشان داده . شاید دوستی وی با فیدل کاسترو در حین دوران درمانش در کوبا بر این مسئله تاثیر گذار بوده. تصویر خالکوبی شده کاسترو و چه گوارا  بر روی بازوهای چپ و راست وی نشانی بر این مدعاست. ماردونا از طرفداران هوگو چاوز رئیس‌ جمهور ونزوئلا نیز می باشد. او در مصاحبه ایی اعلام کرد : من به چاوز ایمان دارم , من چاویستا هستم.

مارادونا
مارادونا

هم اکنون دیگو مارادونا در نقش مربی فوتبال در حال فعالیت است. مارادونا در سال 2008 سرمربی تیم آرژانتین شد. پس از آن وی با قرار دادی 2 ساله در سال 2011 سرمربیگری تیم الوصل امارات را بر عهده گرفت. او قرار دادی یک ساله با تیم دسته دومی الفوجیره در امارات نیز امضا کرده.

مارادونا
مارادونا

 

 

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *