دسته‌ها
متفاوت

قیمت ارز در بازار ایران

قیمت ارز در بازار ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد . برخی از آنها منشا داخلی و برخی دیگر منشا خارجی دارند. اگر مسئولان کشور بتوانند مدیریت صحیحی بر این عوامل داشته باشند ما شاهد نرخ ارز باثبات تری در کشور هستیم. پول های خارجی که ما به عنوان ارز از آن یاد می کنیم وابسته به قدرت اقتصادی , نظامی و رابطه هر کشور در دنیا دارد. نوسانات ارز لحظه ایی می باشد و بستگی به تصمیمات کلان دارد. در ایران قیمت دلار و قیمت سکه تابع قوانین خاصی وابسته به مسائل سیاسی و اقتصادی می باشد.

قیمت ارز در بازار ایران
قیمت ارز در بازار ایران

ارز می تواند در قالب اسکناس , سکه , حواله یا چک تولید شود که تولید و انتشار آن توسط هر دولتی انجام می گیرد. اگر شما بخواهید در هر کشوری مبادلات مالی انجام دهید می توانید از واحد پولی آن کشور استفاده کنید ولی در صورتی که بخواهید بین کشورها تعاملات اقتصادی داشته باشید باید از واحد های ارزی معتبر مانند دلار , پوند و یورو استفاده کنید. منظور از نرخ ارز خارجی میزان واحد پول ملی است که برای تهیه پول خارجی پرداخت می شود.

قیمت ارز در بازار ایران
قیمت ارز در بازار ایران

در سال های اخیر ارز جدیدی به نام بیت کوین بوجود آمده که ارزش آن بصورت کاملا حبابی در حال صعود است. البته بدلیل تغییرات بنیادی که دنیای مجازی برایمان به ارمغان آورده ممکن است این واحد پولی دیجیتالی در آینده ایی نه چندان دور نقش بزرگی در زندگی مان ایفا کند.

قیمت ارز در بازار ایران
قیمت ارز در بازار ایران

منبع در آمد یک کشور می تواند به عنوان یکی از دلایل تعیین نرخ ارز باشد بطور مثال در ایران منبع درآمد فروش نفت است و فروش نفت بستگی به سیاست های جهانی دارد . اگر قیمت نفت بالا برود منابع مالی کشور غنی تر شده و می تواند پشتوانه خوبی برای واحد پولی باشد. بروز هیجانات سیاسی در قالب جنگ ها می تواند بر واحد پولی یک کشور تاثیر بگذارد. البته سیاست ارزش پولی توسط کشورهای ابرقدرت جهان تعیین می گردد.

قیمت ارز در بازار ایران
قیمت ارز در بازار ایران

بطور مثال قبل از انقلاب شکوهمند در ایران هر دلار آمریکا 7 تومان بود که این قیمت در حال حاضر به بیش از 4000 تومان رسیده. بدلیل خصومت بین ایران و آمریکا با توجه به ابرقدرت بودن کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس و … در زمینه های اقتصادی و نظامی و تسلط آنها بر مدیریت بازارهای مالی هر روز ارزش ریال نسبت به واحد های پولی دنیا کمتر می شود. و متاسفاه این امر اجتناب ناپذیر است.

 

قیمت ارز در بازار ایران
قیمت ارز در بازار ایران

نداشتن رابطه اقتصادی مناسب در هر کشوری باعث از بین رفتن فرصت های شغلی می گردد. تعاملات اقتصادی با دنیا نیازمند برقراری ارتباط مالی با مراکر مالی و بانک هاست. امروزه با توجه به امکان فراهم آوردن استارت آپ های کوچک می توان بنگاه های اقتصادی و فعالیت های کوچک و متوسط را در کشور کشترش داد . که البته این سیر تحولی منوط به ارتباط مالی با جامعه جهانی است.

قیمت ارز در بازار ایران
قیمت ارز در بازار ایران

هر چه دامنه تحریم های مالی از سوی کشورها علیه یک کشور زیادتر شود تاثیر آن بر اقتصادهای کوچک و بصورت کلی بر مردم آن کشور بیشتر می شود. و این امر باعث نارضایتی عمومی که هدف کشورهای متخاصم است می گردد. مسئولین کشورها باید با هوشمندی سعی کنند از این دام که به نابودی اقتصادی ختم می شود فاصله بگیرند. قیمت دلار و قیمت سکه در ایران تابع شرایط اقتصادی و سیاسی دنیاست. در ایران قیمت دلار دولتی نسبت به بازار کمتر است که باعث وجود مشکلاتی در بازار می گردد.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *