دسته‌ها
متفاوت

شطرنج

شطرنج یک بازی دو نفره ی استراتژیک و ورزش فکری است که بر روی صفحه ی 64 خانه ای سیاه و سفید که به آن صفحه ی شطرنج می گویند بازی می شود.  مهره های شطرنج 32 عدد که شامل 16 مهره سفید و 16 مهره ی مشکی می باشد . یک شاه، یک وزیر، دو رخ یا قلعه، دو فیل، دو اسب و هشت سرباز مهره های بازی را تشکیل می دهند و هر بازیکن یک رنگ را  انتخاب می کند. آموزش بازی شطرنج از طریق کتاب و رسانه های مختلف در اختیار دوستداران این ورزش فکری قرار دارد. قوانین شطرنج در همه جای دنیا یکسان است و تابع فدراسیون جهانی شطرنج می باشد.

شطرنح
بازی فکری

تاریخچه و پیشینه این بازی فکری به قرن ششم میلادی و هندوستان باز می گردد، زمانی که پادشاه وقت هند از یک قدیس هندی می خواهد که بازی ای را ابداع نماید تا شانس هیچ تاثیری بر آن نداشته باشد. قدیس هندی با نام سیساَ پس از روزها و ماه ها تفکر موفق به ابداع بازی فکری و استراتژیکی می شود که کاملا مبتنی بر فکر است و شانس هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد. در دوره ی ساسانیان شطرنج با نام چترنگ از دربار هند به ایران آمد و پس از ازدواج خسرو پرویز با دختر امپراطور بیزانس شطرنج نیز به روم و بعد از آن به یونان رفت.

شطرنح
بازی فکری

شطرنج در قالب مسابقات ورزشی در سال 1851 توسط یک شطرنج باز انگلیسی پایه گذاری شد. اما فدراسیون جهانی این رشته با نام فیده در سال 1924 در پاریس فرانسه تاسیس شد و دفتر مرکزی این فدراسیون هم اکنون در لوزان سوئیس قرار دارد. فدراسیون این بازی فکری تمام 5 قاره جهان را تحت پوشش داده و بر این باور است که شطرنج باید در همه ی ملت ها گنجانده شود.

شطرنح
بازی فکری

از قهرمانان جهان و به نام این رشته میتوان به گری کاسپاروف قهرمان سابق جهان و اسطوره این رشته، ویسواناتان آناند قرمان جهان تا سال 2013، ماگنوس کارلسن قهرمان کنونی جهان و آشنینا قهرمان کنونی بانوان در این رشته اشاره کرد.

فدراسیون جهانی به شطرنج بازان عضو خود عناوینی اعطا می کند که مهمترین آنها: استاد بزرگ ( بالاترین رتبه بعد از قهرمان جهان)، استاد بین المللی، استاد و نامزد استادی است. بازیکنان بر حسب رتبه بندی خود در رنکینگ فیده میتوانند این عناوین را کسب کنند.

شطرنح
بازی فکری

 

Chess is a two-player strategy board game played on a chessboard, a checkered gameboard with 64 squares arranged in an 8×8 grid.  The game is played by millions of people worldwide. Each player begins with 16 pieces: one king, one queen, two rooks, two knights, two bishops, and eight pawns. Each of the six piece types moves differently, with the most powerful being the queen and the least powerful the pawn. The objective is to checkmate the opponent’s king by placing it under an inescapable threat of capture. To this end, a player’s pieces are used to attack and capture the opponent’s pieces, while supporting each other. In addition to checkmate, the game can be won by voluntary resignation of the opponent, which typically occurs when too much material is lost or checkmate appears inevitable. There are also several ways a game can end in a draw

 

امین اردانی

از امین اردانی

وی فارغ التحصیل نرم افزار و عاشق نوشتن بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *