دسته‌ها
متفاوت

ابوعلی سینا

ابوعلی سینا یا شیخ الرئیس ابن سینا با بصورت کامل ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا ,یکی از دانشمندان پرآوازه و گرانقدر ایران زمین بوده که هنوز از آثار او در جهان استفاده می شود. آثار ابوعلی سینا کتاب ها و مقالات مختلف در 12 علم می باشد. ما قصد داریم نگاهی گذرا به زندگی نامه این مرد بزرگ داشته باشیم. علت مرگ ابوعلی سینا , این حکیم دانشمند زیاده روی در برخی لذات دنیوی و ضعف نیروی جسمانی عنوان شده .

ابوعلی سینا
ابوعلی سینا

ابن سینا و یا پور سینا متولد 359 ه‍.ش در بخارا از دانشمندان بزرگ عصر خود بوده وی در سال 416 ه‍.ش در همدان وفات یافت. بدلیل تسلط وی بر علوم مختلف مانند پزشکی , ریاضیات , نجوم , فیزیک‌ , شیمی , روانشناسی , جغرافیا , زمین‌شناسی , شعر و ادبیات و منطق , او را همه چیزدان می نامیدند. ابن سینا از مشهورترین فیلسوفان ایران زمین است که به فلسفه ارسطویی و پزشکی شهرت دارد. آثار ابوعلی سینا بسیار و در حدود 450 عنوان می باشد که از معروفترین آنها می توان به کتاب شفا و القانون فی الطب اشاره نمود.

زندگی نامه ابوعلی سینا
زندگی نامه ابوعلی سینا

دانشنامه فلسفه دانشگاه تنسی امریکا ابن سینا را بزرگترین دانشمند پیش از عصر مدرن و تاثیر گذارترین فیلسوف جهان می نامد. اهمیت نقش آثار او در علم پزشکی بقدری است که کتاب قانون ابن سینا در سال 1973 در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا برای چندمین بار تجدید چاپ شد. این دانشمند در روستای افشانه نزدیک بخارا متولد گشت. زبان مادریش فارسی بود و در مدرسه بخارا زیر نظر استادش ابو عبدالله ناتلی تحصیل کرد. پس از مداوای امیر خراسان اجازه یافت از کتابخانه شاهزادگان سامانی استفاده کند.

ابن سینا
ابن سینا

ابن سینا در دوران زندگی اش سفر های زیادی به شهرهای مختلف داشته . وی در سال 402 هجری گرگانج را به مقصد جرجان برای دیدار دوست خود ترک نمود. ابن سینا به سوی خراسان رفت و از شهرهای نسا , ابیورد , طوس , سمنگان و جاجرم گذشت پس از ان او جرجان را به مقصد ری ترک نمود و مدتی در دستگاه حکومتی حاکم آل بویه مجدالدوله رستم خدمت کرد. در سال 405 شیخ الرئیس به قزوین مهاجرت نمود و سپس وارد همدان شد. در سال های پایان عمر وی به اصفهان مهاجرت نود در این سال ها او بارها به همدان مهاجرت کرد و در یکی از این سفرها بدلیل بیماری درگذشت.

علت مرگ ابوعلی سینا
زندگی نامه ابوعلی سینا

علت مرگ ابوعلی سینا بصورت دقیق مشخص نیست . برخی دلیل فوت وی را مصرف بیش از حد مشروبات عنوان می کنند , برخی زیادی روی در معاشرت با زنان و برخی قولنج و دردهای مزمن را دلیل فونت این مرد بزرگ می دانند. زندگی نامه ابوعلی سینا فراز و نشیب های زیادی داشته که از او مردی باتجربه و جهاندیده ساخته . آرامگاه این مرد بزرگ در همدان است و به پاسداشت تسلط ابن سینا بر 12 رشته علمی برای آرامگاه وی 12 ستون بنا شده. البته شهرت ابو علی سینا بیشتر بدلیل تسلط وی بر علم پزشکی می باشد.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *