دسته‌ها
متفاوت

عطاءالله بهمنش

عطاءالله بهمنش Ata Behmanesh متولد فروردین 1302 در کرمانشاه بود. زندگی نامه عطاالله بهمنش ورزشی وی برای پیشکسوتان ورزش ایران شناخته شده است. عطا بهمنش گزارشگر , خبرنگار و روزنامه‌ نگار ورزشی محبوب دوران خود شناخته می شود. البته وی بیشتر به عنوان گزارشگر ورزشی معرفی گشته . بهمنش نخستین گزارشگری زنده ورزشی در ایران از رادیو را در سال 1337 برای رقابت دو میدانی میان تیم ملی عراق و ایران انجام داد.

عطاءالله بهمنش
عطاءالله بهمنش

فعالیت روزنامه نگاری وی از سال 1330 در مجله ورزشی “نیرو و راستی” آغاز شد. همکاری بهمنش با این روزنامه تا سال 1337 و مقارن با پایان فعالیت روزنامه ادامه داشت. البته او در این سال ها برای روزنامه امید ایران نیز قلم می زد. پس از این سال ها بهمنش بدلیل تجربه ورزشی خود جزء نویسندگان اصلی هفته‌ نامه کیهان ورزشی بشمار می آمد. بهمنش در سال های فعالیت خود در نشریه هایی چون روزنامه اطلاعات , گلبانگ , روزنامه ری و ایران ورزشی نگارش می کرد.

زندگی نامه عطاالله بهمنش
زندگی نامه عطاالله بهمنش

بهمنش چندین کتاب تالیف نموده که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • جام جهانی فوتبال از آغاز تا 2002  ( اشاره به تاریخ جام جهانی فوتبال )
  • بازیهای المپیک از آغاز تا امروز  ( اشاره به تاریخ بازی‌های المپیک )
  • گام به گام، با جام  ( تفسیر و آلبوم فوتبال جام جهانی اسپانیا 1982 )
عطا بهمنش
عطا بهمنش

بهمنش خود نیز ورزشکار بوده که در این زمینه چندین دوره قهرمان دو و میدانی تهران در رشته‌های نیمه استقامت , بازی در تیم فوتبال بانک ملی و فعالیت هایی در رشته‌های تنیس و کوهنوردی را در کارنامه خود به ثبت رسانده.

Ata Behmanesh
Ata Behmanesh

پس از انقلاب 1357 بهمنش بعد از رادیو و تلویزیون ایران کنار گذاشته شد و پس از آن وی با درخواست بازگشت به کار در رادیو و تلویزیون موافقت نشد. وی زیباترین خاطره ورزشی خود را طی مصاحبه ایی درخشش تیم ملی کره شمالی در جام جهانی فوتبال 1966 مقابل تیم ملی پرتغال عنوان کرد.

گزارشگر ورزشی
گزارشگر ورزشی

عطاءالله بهمنش در روز یکشنبه یازدهم تیر 1396 مقارن با روز جهانی ورزشی نویسان در 94 سالگی در بخش مراقبت‌ های ویژه بیمارستان بانک ملی تهران درگذشت .بزرگان زیادی مانند علی دایی , مهدی تاج و … به درگذشت ایشان واکنش نشان دادند و ابراز تاثر نمودند.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *