دسته‌ها
متفاوت

علی کریمی

علی کریمی Ali Karimi متولد 17 آبان 1357 بازیکن سابق و مربی فعلی فوتبال ایران می باشد. محمد علی کریمی پاشاکی طی 18 سال فعالیت در زمین سبز در لیگ ۴ کشور ایران , امارات , آلمان و قطر و باشگاه‌های فتح , پرسپولیس , الاهلی امارات , بایرن مونیخ , القطر , استیل‌آذین , شالکه 04 و تراکتورسازی کسب تجربه نمود. بازی علی کریمی در بایرن مونیخ توانست برای این لژیونر جوان تجربیات ارزشمندی به ارمغان داشته باشد. زندگینامه علی کریمی نیز حواشی خاص خود را داشته که هر از گاهی بازتاب های برخی از آنها در اینستاگرام علی کریمی منتشر می گردد. عکس علی کریمی مخصوصا با پیراهن پرسپولیس محبوبیت زیادی در بین هوادارنش دارد.

علی کریمی
علی کریمی

127 بازی در یک دهه فعالیت علی کریمی نشان از حرفه ایی بودن این بازیکن محبوب دارد. طی از بازیها او 38 گل برای کشورمان به ثمر رسانده او رکورد دار سومین بازیکن در در تعداد بازی و تعداد گل برای تیم ملی ایران است. نقش وی در مستطیل سبز بیشتر به عنوان بازی ساز و دریپل زن شناخته می شود. القاب زیادی به او نسبت داده اند که از جمله آنها جادوگر فوتبال و مارادونای آسیا می باشد.

 

جادوگر فوتبال
جادوگر فوتبال

کریمی بازی خود را در سال 75 با بازی در لیگ دسته دوم فوتبال ایران آغاز نمود. پس از 2 سال وی به تیم پرسپولیس پیوست. بیشتر طرفدارانش او را با پیراهن قرمز رنگ پرسپولیس می شناسند. کریمی در 3 فصل بازی موفق به 2 بار قهرمانی در جام آزادگان و یک بار قهرمانی در جام حذفی شد. در این زمان وی با تیم ملی در بازی های 1998 موفق به بردن طلای آسیا شد.

مارادونای آسیا
مارادونای آسیا

زندگینامه علی کریمی حواشی مختلفی داشته وی در سال 1377 و در بازی تیم امید به دلیل هل دادن داور به مدت یک سال از بازی های باشگاهی و ملی محروم شد. پس از آن دوباره با فوتبال بازگشت و در بازی های جام ملت های آسیای 2000 حضور یافت. بازی خوب وی در باشگاه الاهلی دبی باعث شد تا او در سال 1380 به عنوان بهترین بازیکن خارجی لیگ برتر فوتبال امارات انتخاب گردد. او در سال های  2003 و 2004 آقای‌ گل لیگ برتر فوتبال کشور امارات و مرد سال فوتبال آن کشور معرفی گردید.

عکس علی کریمی
عکس علی کریمی

اینستاگرام علی کریمی محلی برای برخی پست ها و جنجال های وی می باشد. او در این شبکه اجتماعی به آدرس instagram.com/aliiiiiiiikarimi8 فعال است و بیش از 2.8M دنبال کننده دارد.

مرد سال فوتبال آسیا
مرد سال فوتبال آسیا

کریمی در سال 2004 موفق به کسب عنوان مرد سال فوتبال آسیا و  آقای‌ گل جام ملت‌ های آسیا از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا شد. در سال 2005 با پیوستن به باشگاه بایرن مونیخ در بوندس‌ لیگای آلمان فصل جدیدی از زندگی حرفه ایی این بازیکن رقم خورد. علی کریمی در بایرن مونیخ تجربیات بسیار خوبی بدست آورد که در سال های بعد از آنها در فوتبال ایران استفاده نمود.

آقای‌ گل جام ملت‌ های آسیا
آقای‌ گل جام ملت‌ های آسیا

کریمی با چند فصل بازی در باشگاه ها و لیگ های مختلف فوتبال سپس در سال 1393 با دستیاری کارلوس کیروش پا به دنیای مربیگری گذاشت. البته بعد از چند ماه استعفا داد. این فوتبالیست لاهیجانی با حضور موفق خود در باشگاه های مختلف ایران و جهان توانسته الگوی بسیاری از جوانان ایرانی باشد و دل بسیاری از مردم را شاد کند.

لژیونر ایرانی
لژیونر ایرانی

 

Ali Karimi (Persian: علی کریمی‎ Persian: [ɑli kʲæriˈmi] (About this sound listen) (born 8 November 1978) is an Iranian coach and retired footballer. He has played for Fath Tehran, Persepolis, Al-Ahli Dubai, Bayern Munich, Qatar SC, Steel Azin, Schalke 04, Tractor Sazi, and the Iran national team for which he scored 38 goals in 127 appearances. In 2004, he became the fourth Iranian player to win the Asian Footballer of the Year. He announced his retirement at the end of the 2013–14 season and, on 11 April 2014, played the final game of his 18-year career.

 

م.خاشعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *